Bordiury, rozety i parkiety pałacowe – czyli drewniane ozdoby podłogowe

drewniane rozety

Parkiet to świetny wybór dla osoby, która poszukuje wytrzymałej posadzki. Dzięki wykonaniu z litego drewna, zachowuje jego wytrzymałość i nie traci intensywnej, głębokiej barwy nawet po upływie wielu lat. Czasami jednak powierzchnia parkietu straszy swoją surowością, przez co ląduje na nim dywan. Są inne sposoby, aby załagodzić to wrażenie. Świetnym sposobem na odmienienie parkietu jest zdecydowanie się na intarsję.

Rozety w różnych kształtach

drewniane rozety Ta sztuka zdobienia polega na nałożenie cienkiej, pokrytej zdobieniami warstwy drewna na powierzchnię wykonaną z drewna innego gatunku. Uzyskuje się w ten sposób jedyne w swoim rodzaju posadzki, a także meble. Chociaż sztuka intarsji dominowała w starożytności i średniowieczu, do tej pory cieszy się popularnością u producentów podłóg i mebli. Najczęściej wybierane wzory to bordiury, parkiety pałacowe i rozety. Bordiury to ozdobne obramowanie krawędzi posadzki. Parkiet pałacowy, jak nazwa wskazuje, jest inspirowany dawną burżuazją. Całą jego powierzchnię pokrywają różne wzory, co dodaje wnętrzu luksusu. Dla tych, którzy preferują subtelniejsze, a przy tym równie estetyczne ozdoby, idealnym rozwiązaniem będą drewniane rozety podłogowe. Chociaż rozeta pierwotnie była inspirowana kwiatem róży, coraz częściej kwiat ten zostaje zastąpiony gwiazdą lub innym geometrycznym kształtem.

drewniane rozety Umieszczona w centrum pomieszczenia, może być pięknym akcentem, który całkowicie odmieni parkiet. W przypadku intarsji z gwiazdą w centrum, świetnym pomysłem będzie umieszczenie jej w okręgu i oznaczenie skrótami kierunków świata. Taki ornament sprawdzi się w bardziej nowoczesnych wnętrzach. Ci, którzy marzą o odrobinie luksusu, mogą zaprojektować wieloramienną rozetę w ozdobnym pierścieniu. Jego elementy można wykonać z różnych gatunków drewna, dzięki czemu cały wzór nabierze głębi. Miłośnicy minimalizmu i stonowanych barw mogą zdecydować się na gwiazdę utrzymaną w kolorach czerni, bieli i szarości. Jest to dobra opcja dla osób, które nie przepadają za ciepłym wykończeniem drewna, ale wybierają parkiet ze względów praktycznych. Jeżeli na parkiecie powstanie zarysowanie lub wgłębienie, które uszkodzi intarsję, można pokryć ją dodatkową warstwą impregnatu, dzięki któremu odzyska swoje pierwotne piękno.

Intarsja to długowieczna sztuka rzemiosła, która jest praktykowana do dzisiaj. Na rynku budowlanym można znaleźć wielu uzdolnionych producentów, którzy utworzą na parkiecie lub wybranym meblu wymarzony przez klienta ornament. Aby cieszyć się jedyną w swoim rodzaju podłogą, wystarczy puścić wodze wyobraźni.