Skąd sieć wodociągowa bierze wodę, która następnie leci z kranu w naszym domu? Otóż w dużej mierze jest to woda podziemna, która pobierana jest z ujęć głębinowych. Takie rozwiązanie może być stosowane nie tylko przez zakład wodociągowy, ale też przez prywatne osoby! Jeżeli zdecydujemy się na wykopanie studni głębinowej na swojej działce, będziemy mogli cieszyć się czystą wodą pitną zupełnie za darmo.
Studnie głębinowe muszą być wydajne
Choć inwestycja w studnię głębinową może zabrać trochę pieniędzy, należy pamiętać, że jest to koszt jednorazowy – płacimy jedynie za wykonanie studni, natomiast później, przez całe lata będziemy mieć codzienny dostęp do darmowej wody, a rachunków nie zobaczymy na oczy. Specjaliści pomogą nam stwierdzić, czy na danym gruncie warto jest wiercić studnię głębinową. Kilkanaście lat temu ostrzegano, że wszystkie, nawet te polecane studnie głębinowe w Suchej Beskidzkiej, mogą być użytkowane przez określony czas, po upływie którego przestają być wydajne, jednak w dzisiejszych czasach takie twierdzenia nie mają racji bytu. Nowoczesne technologie filtrowe oraz metody regeneracji sprawiają, że taki problem jest zupełnie nieaktualny, możemy być pewni, że raz wywiercona studnia głębinowa będzie nam z powodzeniem służyć przez całe życie.
Pamiętajmy jednak, że jeżeli zależy nam na wysokiej jakości wody, warto zastosować głowicę końcową, która zabezpieczy wykonany otwór przed dostawaniem się do niego zanieczyszczeń z powietrza. Z kolei jeśli chodzi o obudowę studni, powinna być ona wyposażona przez zawór zwrotny, wodomierz, manometr i kranik, a także w klapo-zasuwy. Dzięki takiemu wyposażeniu będziemy mogli z powodzeniem kontrolować stan wody oraz jej ciśnienie. Należy jak najlepiej dobrać armaturę do danej studni, dlatego najlepiej wszystkie kwestie związane z jej wykonaniem, od podstaw po prace wykończeniowe, warto powierzyć profesjonalistom. Oni, dzięki swojej wiedzy, pomogą nam wybrać też najlepszą pompę głębinową. Pamiętajmy, że wszystkie elementy studni powinny mieć atesty – zwłaszcza jeśli chodzi o rury, gdyż to przecież one będą miały kontakt z wodą pitną, muszą być więc przez odpowiednie badania dopuszczone do takiego stosowania.
Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać przed budową studni głębinowej, jest konieczność właściwej lokalizacji – według prawa studnia wiercona nie może znaleźć się bliżej niż 5 m od granicy działki, z kolei od rowu przydrożnego musi dzielić ją aż 7,5 m. Pierwsza odległość może się zmniejszyć jedynie wtedy, gdy sąsiad wyrazi na to zgodę. W drugim wskazanym przypadku, niestety nie ominiemy tego prawnego ograniczenia.