Centralne odkurzacze w budynkach mieszkalnych

odkurzanie centralne

Mało kto lubi sprzątać. Wiele osób uważa to za marnowanie czasu, chociaż konieczne. Nic więc dziwnego, że tacy ludzie poszukują rozwiązań, które zwiększą komfort wykonywanej czynności. Weźmy na przykład takie odkurzanie za pomocą tradycyjnego odkurzacza. Po pierwsze, musimy mieć miejsce, w którym będziemy przechowywać urządzenie – do tego miejsca musimy mieć łatwy dostęp.

Wydajne i funkcjonalne odkurzacze

odkurzanie centralneKażde odkurzanie wiąże się z wyciąganiem odkurzacza (które potrafi trochę ważyć, dla kruchych pań domu może to być więc nawet wysiłek) i dopiero po tym możemy przystąpić do odkurzania. Podczas tej czynności powietrze w pomieszczeniu staje się gorące i „ciężkie”, worek w odkurzaczu nie jest całkowicie szczelny, a więc drobne zanieczyszczenia w postaci drobnoustrojów czy alergenów potrafią wydostać się na zewnątrz, co tworzy klimat niesprzyjający alergikom. Alergicy podczas odkurzania od razu kichają czy zmagają się ze łzawiącymi oczami. Po zakończeniu odkurzania konieczne jest otworzenie okna na oścież, aby do wnętrza dostało się świeże powietrze. Należy jeszcze schować odkurzacz na swoje miejsce. Worki na odkurzacz tradycyjny mają zazwyczaj niewielką pojemność, dlatego trzeba je co jakiś czas wymieniać, to także pewna niedogodność. Jak widać, tradycyjny sposób odkurzania ma wiele wad.

odkurzanie centralneTo dlatego pojawił się pomysł na niedrogie centralne odkurzacze, które pozwalają na stworzenie funkcjonalnego i wydajnego systemu centralnego odkurzania. Jeśli mamy dom piętrowy – możemy zapomnieć o dźwiganiu odkurzacza po schodach. W przypadku centralnego odkurzania nigdy nie ruszamy jednostki centralnej, ma ona swoje miejsce w wyznaczonym pomieszczeniu – najczęściej znajduje się ono z dala od pomieszczeń mieszkalnych, aby hałas generowany przez silnik podczas pracy urządzenia nie zaburzał spokoju domowników. Centralne odkurzanie to niedrogie centralne odkurzacze oraz przewody zamontowane w ścianie, suficie lub w podłodze, zakończone w wyznaczonych miejscach gniazdami ssącymi. Wąż ssący ma długość standardową dziewięciu metrów, dlatego może on bez problemu sięgnąć w każde miejsce, nie tylko na podłodze, ale też na suficie. Dzięki możliwości wymieniania końcówki, możemy dostać się także w ciasne i trudno dostępne miejsca. Istnieje też możliwość montażu automatycznej szufelki, co jest rozwiązaniem polecanym do kuchni.

Wówczas po wciśnięciu odpowiedniego przycisku szufelka będzie zasysać umieszczone zanieczyszczenia w sposób automatyczny, a my będziemy mogli cieszyć się czystym pomieszczeniem. Jeśli doprowadzimy przewody centralnego odkurzania do garażu czy warsztatu, możemy zamontować separator, który pozwoli na filtrowanie pyłów powstałych na przykład podczas obróbki drewna.