Czy cięcie wodą jest naprawdę korzystne cenowo?

cięcie wodą

Jeżeli chcemy, aby produkowane przez nas przedmioty uzyskały określone wymiary, należy poddać je obróbce, która pozwoli nam na ich odpowiednie ukształtowanie. Choć to obróbka mechaniczna była do tej pory najbardziej popularną, już dawno zauważono, że to metoda, która ma zarówno zalety, jak i wady, dlatego też zaczęto poszukiwać lepszych rozwiązań – które takich wad mieć nie będą…

Cięcie wodą każdego przedmiotu

cięcie wodą O jakie wady obróbki mechanicznej chodzi? Otóż obrobione przedmioty mają zawsze ostre, nierówne krawędzie, które wymagają polerowania – a więc dalszej obróbki wykończeniowej… To duża strata czasu. Można jednak tego uniknąć dzięki tym nowszym metodom – wykorzystującym skoncentrowaną energię, na przykład w postaci strumienia wody pod dużym ciśnieniem. Cięcie wodą – cennik pracy obejmuje usługi na naprawdę różnych materiałach. Cięcie wodą sprawdza się bowiem nie tylko w przypadku materiałów miękkich, ale także tych twardych. Choć sama woda nie poradzi sobie przy stali nierdzewnej czy węglowej, przy kamieniu lub metalach kolorowych i ich stopach, twardość tych materiałów nie stanowi przeszkody dla strumienia wody wzbogaconego o odpowiednie ścierniwo.

cięcie wodą Dzięki temu możliwe jest przecięcie tego typu materiałów – a przy tym nadal nie powstaną żadne nierówne krawędzie ani ostre narożniki. Metoda ta nie pozwala także na naprężanie się materiału czy jego odkształcanie podczas prac obróbkowych, co zdarzało się przy metodach mechanicznych. Decydując się na cięcie wodą – cennik pracy gwarantuje nam usługi spełniające nasze wymagania i oczekiwania. Maszyny do obróbki mechanicznej nie zawsze mogły poradzić sobie ze skomplikowanymi kształtami – były niezbędne tylko w przypadku wycinania prostych przedmiotów. Inaczej rzecz ma się przy cięciu wodą. Tutaj odpowiednie zaprogramowanie maszyny do cięcia wodą sprawia, że nawet najbardziej skomplikowany kształt zostanie wycięty z zachowaniem pełnej precyzji. Jeżeli zależy nam na hurtowej obróbce przedmiotów – to również, tak jak w przypadku indywidualnych projektów, cięcie wodą jest najlepszym rozwiązaniem. Duży stół roboczy, na którym odbywa się praca, pozwala na działanie na kilku czy kilkunastu małych przedmiotach. Dzięki temu oszczędzamy wiele czasu. Duża powierzchnia stołu to zaleta także pod tym względem, że umożliwia obróbkę przedmiotu o dużych gabarytach. Jak widać, cięcie wodą – cennik pracy uwzględnia nie tylko wszelkie materiały, ale i każdą wielkość przedmiotu poddawanego obróbce.

Ta metoda jest więc skuteczna w każdej sytuacji – a jest przy tym korzystna cenowo, dlatego na pewno warto wziąć ją pod uwagę, rozmyślając nad najlepszą metodą obróbki.