Do czego są markizy i jak je czyścić?

markizy balkonowe

Balkon to miejsce, w którym można zrelaksować się po długim dniu, szczególnie w okresie letnim, gdy pogoda pozwala na przyjemne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Właśnie w tym miejscu wiele osób opala się, czyta książkę czy też po prostu relaksuje się poprzez rozmowę z przyjacielem lub przyjaciółką.

Czyszczenie markiz balkonowych

markizy balkonoweW związku z tym, że coraz więcej czasu spędza się na balkonie, istotne jest, aby jego wygląd pozwalał na relaks i zachęcał do spędzania swoich wolnych chwil. W jaki więc sposób udekorować balkon? Świetnym sposobem na urozmaicenie wyglądu balkonu i jednoczesne schowanie się przed rażącym słońcem jest markiza. Aktualnie na rynku można dostać różnego rodzaju markizy, przeznaczone do konkretnych celów. Rozróżniamy markizy balkonowe, tarasowe oraz koszowe. Najpopularniejsze są markizy balkonowe, które najczęściej umieszczane są nad balkonami znajdującymi się na najwyższym piętrze w bloku, kamienicy lub apartamentowcu. Mają one na celu chronienie przestrzeni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Markizy pozwalają na zaaranżowanie przyjemnego miejsca wypoczynku, które będzie całkowicie osłonięte i zabezpieczone przed deszczem oraz intensywnymi promieniami słonecznymi. Markizy są niezwykle popularne w dzisiejszych czasach ze względu na swoją odporność i żywotność – wykonane są z materiału, który nie wypłowieje po jednym sezonie, a wręcz starczy na kilka lat.

markizy balkonoweMarkizy tarasowe z kolei mają to samo zadanie, jednak umieszczane są tak jak mówi nazwa nad tarasem. Z tego względu są one dostępne w większym rozmiarze, jednak charakteryzują się tym samym wykonaniem. Ostatnie z markiz – koszowe – posiadają najmniejszy rozmiar i wyróżniają się swoim nietypowym, półokrągłym kształtem. Używane są najczęściej do osłonięcia okien lub drzwi. Wszystkie markizy wykonane są z tych samych materiałów, dlatego biorąc pod uwagę fakt, że są narażone na mocne działanie promieni UV i zmienne temperatury, muszą być pielęgnowane w odpowiedni sposób, tak jak na przykład meble czy kanapy. Często słyszy się o markizach balkonowych wykonanych z materiału samoczyszczącego, który zatrzymuje brud, który następnie spłukiwany jest przez deszcz.

Dobrze jednak samemu zadbać o utrzymanie markiz w czystości. Do tego sprawdzi się idealnie letnia woda pomieszana ze środkami piorącymi. Wystarczy zamoczyć w niej miękką szczoteczkę lub gąbkę, a po wyczyszczeniu spłukać pianę i rozłożyć markizę do wyschnięcia. Jeśli jednak zabrudzenia są większe lepszym pomysłem będzie zdjęcie materiału ze stelaża i wypranie markizy za pomocą płynu do mycia naczyń.