Dobór kostki brukowej

kostka brukowa

Sama elewacja domu może wyglądać naprawdę atrakcyjnie, ale jeżeli otoczenie jest zaniedbane – efekt nie będzie zadowalający. Nawierzchnia wokół budynku pełni bowiem nie tylko funkcję użytkową, ale także estetyczną – dlatego warto zadbać o jej wygląd.

Czym kierować się przy wyborze kostki brukowej?

kostka brukowaDobrze sprawdza się kostka brukowa – producenci proponują wiele jej rodzajów, kolorów i wzorów, dlatego dobór kostki jest zawsze całkowicie indywidualny – możemy wybrać nawierzchnię, która spełni wszystkie nasze wymagania. Tania kostka brukowa z Sokołowa Podlaskiego to nie tylko klasyczne kostki, ale też wyroby z dodatkiem mieniącego się w świetle kruszywa, co daje niepowtarzalny efekt. W ofertach producentów znajdują się też kostki wyprodukowane technologią wypłukiwania drobin betonu – dzięki czemu na wierzchu widoczne są grubsze ziarna grysu, co również pozwala osiągnąć nowoczesny efekt. Wśród kostek znajdują się też powierzchnie stworzone na wzór kamienia naturalnego czy drewna, a także kostki celowo postarzane – te ostatnie sprawdzą się na przykład w otoczeniu zabytków lub lokali, które są stylizowane na starodawne. Stając przed doborem kostki brukowej, warto dobrze się zastanowić, gdyż z reguły jest to jednorazowa inwestycja – ma nam służyć przez co najmniej kilkanaście lat.

kostka brukowaObojętnie, czy wybierzemy kostkę szlachetną, czy klasyczną betonową, możemy liczyć na jej trwałość. Kostki betonowe charakteryzują się nie tylko wytrzymałością i małą ścieralnością, ale też niewielką nasiąkliwością oraz mrozoodpornością. Wyroby proponowane przez producentów powinny spełniać europejskie normy techniczne. Wielu producentów zwraca uwagę na to, że do produkcji kostki używa składników naturalnych, które cechują się specyficznymi właściwościami – tj. ich barwa podlega zmianom, więc kolor poszczególnych elementów może różnić się natężeniem – zazwyczaj jednak w kostce z jednej partii nie widać dostrzegalnych różnic. Producenci zwracają uwagę, że kostka może podlegać zmianom kolorystycznym także w trakcie eksploatacji – to dlatego, że jest wrażliwa na duże skoki temperatur, ponadto wpływ na kolor może mieć też wyjątkowo intensywne użytkowanie oraz zabrudzenia. Odpowiednia konserwacja kostki zapewni nam jednak jej atrakcyjny wygląd przez długie lata.

Pamiętajmy, że koszt inwestycji to nie tylko zakup kostki, ale też materiałów niezbędnych do wykonania podbudowy oraz koszt ułożenia nawierzchni – chociaż znając techniki brukowania, można też wykonać to zadanie samodzielnie – z reguły jednak, aby być pewnym efektu, warto skorzystać z profesjonalnych usług układania kostki brukowej.