Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie domu jednorodzinnego bez kominka, który stanowi centrum salonu. Widok buchającego z niego ognia w okresie jesiennym i zimowym jest prawdziwą przyjemnością. W dodatku obecnie kominki produkowane są w wielu różnych stylach, dlatego bez problemu znajdziemy coś do każdego wnętrza, niezależnie od tego, w jakim klimacie jest ono utrzymane.
Wyróżniki dobrego wkładu kominkowego
To obudowa kominka ma największe znaczenie dla jego estetyki, zaś wkłady kominkowe powinny charakteryzować się przede wszystkim bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Wybierając taki wkład, warto dokładnie przyjrzeć się jego zaletom. Przede wszystkim powinien on być wykonany ze stali, która jest dostosowana do pracy w podwyższonych temperaturach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet mimo intensywnej eksploatacji wkład będzie bardzo dobrze spełniał swoje zadania. Oczywiście również szybka dekoracyjna powinna być wykonana z odpornego szkła – aby wytrzymało ono temperaturę nawet 800 st. C. Producenci proponują szybki gładkie lub malowane, co zapewnia elegancki wygląd. Warto zwrócić uwagę też na to, czy interesujący nas wkład kominkowy posiada regulowane nóżki. Są one niezbędne do wypoziomowania. Z kolei wykonanie drzwi kominka z zamkniętego profilu sprawi, że będą one jak najbardziej stabilne. Cechuje je wówczas także odporność na naprężenia, które powstają zawsze, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo wysoką temperaturą.
Dobry wkład posiada też wysoki czopuch, a płomieniówki powinny być umieszczone poprzecznie. W ten sposób powierzchnia wymiany ciepła, która zachodzi pomiędzy kominkiem a otoczeniem, zostanie zwiększona. Tym samym, obniży się temperatura spalin, co z kolei doprowadzi do zwiększenia wydajności urządzenia. Jak widać, jeden element może mieć wpływ na wiele różnych spraw. Jeżeli zależy nam na ekologicznym spalaniu, wkład powinien posiadać wysokiej jakości deflektor. Z kolei jeśli chcemy jak najlepiej zużywać paliwo, zdecydujmy się na wkład bezrusztowy, który pozwala na dopalanie na popiele. Gdy drewno wypali się na popiół, wkład będzie do końca wykorzystywał powstającą energię cieplną. Wkład bezrusztowy różni się tym od zwykłego, że jego dolna płyta jest niżej niż drzwi.
Bardzo ważne we wkładzie kominkowym są także systemy dopowietrzenia komory spalania, oprócz systemu pierwotnego oraz wtórnego, przydatna jest także kurtyna powietrzna – taki wkład posiada specjalne kanały na bokach, które sprawiają, że dostarczane powietrze jest rozprowadzane w taki sposób, który zapobiega odymiania szyby – ta pozostaje czysta. Nie da się ukryć, że dobry wkład kominkowy posiada naprawdę wiele zalet. Ważne jednak, by wszystkie jego elementy były odpowiednio dobrane, dzięki czemu zapewnimy naprawdę wysoki poziom funkcjonalności.