Drewno klejowe a lite

meble drewniane

Poszukując mebli drewnianych bardzo często natrafiamy na określenia takie jak drewno lite czy drewno klejone. Większość osób nie wie co to znaczy. Drewno to drewno, a jaką ma strukturę, czy jak powstały z niego meble to już nie jest rzecz ważna.

Meble drewniane muszą być trwałe

meble drewnianeJednak te dwa rodzaje mebli znacząco się od siebie różnią. Nawet jeśli się przyjrzeć meblom z bliska to od razu zobaczy się różnice. Przede wszystkim meble drewniane klejone są zazwyczaj lakierowane, pokrywane lakierobejcą, czy innymi środkami, dzięki czemu są one błyszczące i idealnie gładkie. Meble z litego drewna nie są takie lśniące i śliskie. Z tego względu są one trudniejsze w czyszczeniu. Meble klejone są zabezpieczone chemicznie, więc można je czyścić sprayami, mleczkami czy płynami. Lite drewno zazwyczaj musi być czyszczone inaczej, tak by nie naruszyć struktury drewna. Druga różnica w drewnie to jego wada. Meble z drewna klejonego są o wiele lżejsze niż te z litego drewna. Nawet mały taborecik czy stolik kawowy swoje waży. Dlatego też meble lite są trudne do transportowania, jak i do przenoszenia. Również ich przesuwanie po podłodze może ją bardziej zniszczyć, niż robienie tego samego z meblami klejonymi. Mała waga tych drugich sprawia, że łatwiej się z nimi pracuje. Jednak przez to mogą być także one mniej stabilne, co jest szczególnie problematyczne w przypadku mebli ogrodowych i balkonowych, które mogą się przewracać pod wpływem wiatru.

meble drewnianeWielu specjalistów z dziedziny budownictwa wykazuje także, że drewno klejone posiada więcej zalety niż drewno lite. Można je bez problemy łączyć z innymi materiałami, ich użycie nie powoduje powstawania mostków cieplnych, a przy tym to drewno nie obciąża konstrukcji budynku. Drewno klejone jest zabezpieczone przed działaniem ognia, a do tego nie trzeba go niego używać specjalistycznych środków chemicznych, mających na celu jego zabezpieczenie. Drewno klejone jest także bardziej odporne na wilgoć, przez to też nie będzie butwieć, ani się wypaczać. Jednak meble drewniane z drewna litego są mimo wszystko bardziej trwałe. Ze względu na swój ciężar trudno jest je przewrócić, a ewentualne zarysowania i ubytki można z łatwością zamaskować przy użyciu szpachli do drewna. Warto także zaznaczyć, że meble lite są o wiele droższe od tych z drewna klejonego.

Niekiedy kosztują nawet kilka tysięcy złotych, za kanapę czy szafę. Jednak i one mają swoich zwolenników, którzy cenią sobie autentyczne i tradycyjne rozwiązania, nie zawsze bardziej praktyczne. Warto jest wybrać to, co dobre dla nas.