Drzwi w domu – sprawny montaż

Drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne domu są do siebie bardzo podobne. Te wejściowe zazwyczaj są nieco grubsze, trwalsze, mają więcej zamków, ale ich styl, montaż oraz tworzywa pozostają takie same, jak drzwi stosowanych do poszczególnych pomieszczeń.

Jak montować drzwi?

drzwiWszystkie rodzaje drzwi można na pewno szybko i sprawnie zamontować, jeśli zna się podstawowe wiadomości na ten temat. Warto zaznaczyć, że nie jest to bardzo trudne zadanie, wymagające specjalistycznego sprzętu. Jedynie do samego założenia skrzydła drzwiowego potrzeba nieco siły, przy innych pracach nie jest to wymagane. Jeśli chodzi o białostockie drzwi do domu to ich montaż zaczyna się już w przypadku tworzenia ścian i podłóg. Otwór drzwiowy musi być równy, bo inaczej drzwi będą wisiały krzywo. Całość powinna być gładko oszlifowana z wyraźnie zaznaczonymi rogami. Wysokość zawieszenia drzwi ma znaczenie w przypadku podłogi. Jeśli będą wisieć zbyt wysoko, to będzie prześwit między nimi a podłożem. Jeśli natomiast będą wisieć zbyt nisko to przy otwieraniu będą stale przesuwać się po podłodze, co będzie skutkować zarysowaniami drewna czy szybszym ścieraniem się płytek. Najpierw oczywiście montuje się ościeżnice drzwiowe, czyli trzy listwy kładzione na ścianach oraz ,,suficie” otworu drzwiowego. Ościeżnice montuje się w sposób mieszany, to znaczy stosuje się i klej i śruby łączące. Na takich ościeżnicach montuje się zawiasy.

drzwi wewnętrzneDrzwi mogą się otwierać do zewnątrz lub do wewnętrz, a wszystko zalezy od tego jak całość zamontujemy. Zawiasy muszą być bardzo dobrze, mocno przykręcone do ościeżnicy, bo to na nich trzyma się skrzydło drzwiowe. Są one wykonane z metalu. Zawiasy montuje się w linii pionowej, jedne kilkanaście centymetrów nad podłogą, a drugie w takiej samej odległości od górnej krawędzi ościeżnicy. Następnie można przejść do zawieszenia skrzydła. białostockie drzwi do domu są dosyć ciężkie, więc warto jest mieć kogoś do pomocy przy tym etapie prac. Po zawieszeniu drzwi trzeba sprawdzić czy dobrze się otwierają i zamykają, nie rysując przy tym podłogi. Jeśli coś jest nie tak, to skrzydło drzwiowe można skrócić przy pomocy pilarki, a zawiasy podnieść lub opuścić. Jeśli wszystko jest już dobrze, to można w drzwiach zamontować klamkę. To ostatnia praca do wykonania. Potem można jeszcze raz sprawdzić czy drzwi się zamykaja na klamkę oraz na klucz i gotowe.

Jak widać montaż drzwi nie jest skomplikowanym zajęciem. Większośc prac z tym związanych można wykonać samodzielnie, bez większego wysiłku, czy specjalistycznego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *