Prawidłowe wykonanie dachu sprawi, że będzie on estetycznym i praktycznym zwieńczeniem domu. Jest od widoczny z daleka, więc kładzie się na niego atrakcyjne pod względem wyglądu dachówki, dba się o ocieplenie, żeby płacić mniej za ogrzewanie.
Folia paroszczelna na poddasze
Jednak wiele zależy także od drobnych elementów, które jednak mają duży wpływ na użyteczność naszego dachu. Jednym z takich produktów jest trwała folia paroszczelna. Standardowo jest ona dosyć cienka, mają kolor żółty i kładzie się ją od wewnętrznej strony dachu, na ociepleniu. Drugim rodzajem stosowanej folii jest folia paroprzepuszczalna, czyli folia pierwszego krycia, stosowana na zewnątrz dachu, między dachówkami, a ociepleniem. Ta folia zapewnia przepływ pary wodnej, który byłby niekorzystny przy zastosowaniu wewnątrz domu. Tam ważne jest odizolowanie pomieszczenia i wilgoci w nim pasujących od izolacji cieplnej. Szczególnie wełna mineralna ma tendencję do przemakania, więc zastosowanie folii jest konieczne. Niektórzy twierdzą, że należy ją stosować jedynie w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnia i łazienka, jednak można dla pewności spokojnie stosować folię także w innym pomieszczeniach.
Najczęściej folię stosuje się na dachach spadzistych, jednak można ją układać także na dachu płaskim, czasem nawet na ścianach. Folia paroszczelna jest gładka i przyjemna w dotyku, liczy się przede wszystkim jej paroszczelność, podawana na produkcie. Oczywiście im wyższa tym lepiej. Wyróżnia się trzy rodzaje takich folii. Najczęściej stosowana jest folia klasyczna, która ma jedynie chronić budynek przed działaniem wilgoci. Folia jest wykonana z polietylenu. Jeśli na dachu zastosowana była folia wysokoparoprzepuszczalna to od wewnątrz trzeba zastosować lepszą folie paroizolacyjną. Są to folie aktywne, zwane też membranami, wykonywane z polipropylenu. Trzecim rodzajem foli są foli wykonane z polietylenu i polipropylenu, jak również posiadające metalizowaną powłokę. Mają one na celu nie tylko izolację przeciwwilgociową, ale również odbijają one ciepło w pomieszczeniu. Przez to oszczędza się na ogrzewaniu, bo ciepło nie ucieka nam przez dach. To jest folia najwyższej jakości, najbardziej trwała i najlepiej zatrzymująca ciepło w domu. To wiąże się to także z wyższą ceną zakupu.
Wybór dobrej folii na pewno jest znaczący, jednak trzeba zadbać też o to, by została ona dobrze położona. Nie może być w niej przerw, a całość powinna dokładnie przylegać. Inaczej folia paroszczelna (paroizolacyjna) nie będzie spełniała swojego założenia.