Funkcjonalna wentylacja z odzyskiem ciepła

wentylacja z odzyskiem ciepła

Konstrukcja własnego domu jest niesamowicie ważna dla każdego człowieka, dla wielu osób jest to ostatni etap w ustatkowaniu się i zakładaniu rodziny, który pozwala na spełnienie się w życiu i zapewnienia bytu swoim bliskim. Dom to miejsce z którym przede wszystkim jesteśmy bardzo mocno związani sentymentalnie i czujemy się w nim bezpiecznie, jeśli tak nie jest, to taki dom nigdy nie będzie prawdziwie własnym miejscem.

Wentylacja o dobrej wydajności

wentylacja z odzyskiem ciepłaWażne jest jednak jego odpowiednie urządzenie i nie chodzi tutaj tylko o meble i dekoracje, gdyż nie jest to tak ważne, jak sama funkcjonalność takiego obiektu, który musi być dla nas jak najbardziej komfortowy w obyciu każdego dnia. Jednym z elementów na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, to wentylacja jaką instalujemy w naszym domostwie. Może ona znacznie wpływać na samopoczucie mieszkańców, oraz na ich stan zdrowotny co jest bardzo ważne. Szczególny wpływ ma ona na małe dzieci i alergików, którym może jeszcze bardziej przeszkadzać, lub zdecydowanie pomóc. Tradycyjnie w naszym kraju korzysta się z wentylacji grawitacyjnej, która wykorzystuje nieszczelności aby prowadzić wymianę powietrza zgodnie z zasadą różnicy ciśnień, jednak jest to bardzo mało efektywne i powoduje ogromne straty ciepła i wychładzanie mieszkania. Może także zwiększać wilgoć, co sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Taki typ wentylacji nie posiada także żadnych filtrów, a zatem otrzymujemy pełną dawkę tego, co jest w powietrzu na dworze.

wentylacja z odzyskiem ciepłaZ pomocą przychodzi nam nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła, która eliminuje wszelkie wady tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej będąc bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, które gwarantuje wysoką wydajność i praktyczność w czasie użytkowania. Ogromnym atutem jest brak strat ciepła w sezonie grzewczym, gdyż sprawny rekuperator odzyskuje ponad 90 procent ciepła zgromadzanego w powietrzu wyrzucanym na zewnątrz, co pozwala na ogromne oszczędności długoterminowe. Jednostka centralna takiego układu, czyli właśnie rekuperator, który prowadzi wymianę powietrza, zwykle wyposażony jest w odpowiednią ilość filtrów, które doskonale blokują zanieczyszczenia, mikroorganizmy, ale także i pyłki. Dlatego też wentylacja mechaniczna jest idealnym rozwiązaniem także dla alergików, którzy nie będą musieli przez cały okres pylny otworzyć okna, a ich pokoju pozostanie oazą spokoju do którego nie będą dostarczane żadne alergeny.

Znacząco zwiększa to komfort takiej osoby, gdyż może się ona poczuć dobrze chociaż w swoim domu. Jedyną wadą tego typu instalacji jest jej cena, jednak można ją wykonywać stopniowo, a suma ta bardzo szybko zwróci się podczas użytkowania, szczególnie w sezonie grzewczym, gdzie pozwala zaoszczędzić bardzo dużo.