Oczkiem wodnym jest otwarty zbiornik, służący celom rekreacyjnym. Ma on pięknie prezentować się w ogrodzie i zachęcać do relaksu w jego otoczeniu. Budowa takiego zbiornika nie wymaga pozwoleń na budowę jeśli chodzi o oczko do 50m2. W innym wypadku pozwolenie na budowę jest niezbędne. W prywatnym przydomowym ogrodzie jednak to nie starszne, zbiornik o wielkości większej niż 50 metrów najczęściej nie jest potrzebny.
Jednak nachodzi pytanie gdzie umieścić oczko wodne?
Jaki teren na to przeznaczyć? Zanim zaczniemy budować oczko, powinniśmy starannie przemyśleć jego usytuowanie w ogrodzie. Należy brać pod uwagę dwa ważne aspekty: funkcję ozdobną i wygodę prowadzenia późniejszych prac serwisowych. Oczko wodne ma być przede wszystkim miejscem relaksu. Więc gdzie je umieścić, tak by cieszyło oko? Dobrym miejscem na oczko jest teren położony w półcieniu, niedaleko miejsca, w którym lubimy wypoczywać. Większość roślin wodnych preferuje stanowisko nasłonecznione. Jednak musimy pamiętać, że intensywne słońce sprzyja rozwojowi glonów i jest niekorzystne dla ryb. Cień oczku wodnemu może zapewnić wysokie drzewo, jednak należy pamiętać, by nie było one zbyt blisko — spadające jesienią liście będą stale zanieczyszczać teren oczka. Dobrze dobrane rośliny wodne będą osłaniały taflę wody swoimi dużymi liśćmi, w tym wypadku (np. okrągłe i płaskie liście lilii wodnych).
Warto również pamiętać, że mocna folia do oczka wodnego uchroni je przed kamykami, będzie podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz pęknięcia powstałe np. na skutek mrozu. Oczko wodne przy odpowiednim podłożu nie wymaga dodatkowych uszczelnień. Ryby to doskonały pomysł na uatrakcyjnienie oczka wodnego. Jednak żywe stworzenia potrzebują odpowiednich warunków – a więc zbiorniku o właściwej pojemności, wypełnionego dobrze filtrowaną, czystą wodą o odpowiednich parametrach. Konieczna będzie również stała kontrola jakości i parametrów wody za pomocą testów przeznaczonych do oczka. Samodzielna budowa oczka wodnego nie jest trudna, ale trzeba pamiętać, że to nie tylko dół w ziemi wyłożony folią i wypełniony wodą. Aby oczko wodne w ogrodzie wyglądało ładnie, rosły w nim piękne rośliny i pływały ryby – trzeba je odpowiednio wyposażyć, a potem o nie dbać.
Podsumowując, na jakoś oczka wodnego w świetnej kondycji wpływać też będzie jego położenie — niezbyt nasłonecznione, usytuowane w większej odległości od drzew. Posiadanie takiego zbiornika i możliwość wypoczynku nad jego brzegiem są świetną nagrodą za pracę włożoną w przygotowanie i utrzymanie naszego przydomowego stawu.