Historia futonów od przeszłości po współczesność

futon

Futony są w Polsce cały czas jeszcze stosunkowo nową konstrukcją, a co za tym idzie, ich popularność dopiero wzrasta. Przebyły daleką drogę z Japonii i właśnie stamtąd oryginalnie pochodzą. Warto dodać, że posiadają naprawdę odległą i bogatą historię. Ich budowa zdecydowanie różni się konstrukcji wykorzystywanych w Europie. Również komfort, który zapewniają, można określić jako „innego rodzaju”.

Krótki historia futonów

miękki futonJak się okazuje, pierwowzory futonów zaczęto tworzyć już w XVII wieku. Jak zostało wcześniej wspomniane, ich ojczyzną jest Japonia usytuowana na Dalekim Wschodzie. Do tej pory mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni spali najczęściej po prostu na podłodze albo słomianych matach. Jedynie najbogatsze osoby mogły pozwolić sobie na wysokiej jakości tatami. XVII wiek przyniósł także Japończykom rozwój pierwszych pościeli. Wypełniano je bawełną i wełną, i właśnie w taki sposób powstały pierwsze futony. Warto dodać, że w języku japońskim słowo „futon” oznacza „okrągłe poduszki wypełnione kwiatami pałki”. Na zdecydowanie większą skalę posłania te zaczęto wytwarzać wiek później w momencie, gdy bawełna stała się bardziej dostępna. Wciąż jednak był to towar luksusowy, zarezerwowany dla najbogatszych Japończyków. Na szeroką skalę miękki futon został rozpowszechniony dopiero w XIX wieku. Konstrukcje produkowane obecnie charakteryzują się możliwością wybrania wypełnienia z różnych tworzyw.

futonNa wschodzie futony wyposaża się zwykle w materiały naturalne jak na przykład bawełna, wełna, wkłady filcowe, domieszki słomy czy konopi. Elementy do spania, które produkowane w Europie oraz Stanach Zjednoczonych zdecydowanie się różnią. Ich wypełnienie często zawiera w sobie tworzywa sztuczne poliestrowe albo piankowe. Z całą pewnością jest to rozwiązanie ekonomiczne, jednak miękki futon produkowany w Japonii jest bardziej ekologiczny. Jak się okazuje, zachodnie konstrukcje są również zdecydowanie większe, aniżeli te tworzone na wschodzie, posiadające możliwość łatwego złożenia i schowania do szafy ze względu na małą ilość miejsca w japońskich mieszkaniach. Po wyborze posłania, jakim jest miękki futon, należy pamiętać o jego prawidłowym, regularnym czyszczeniu. W innym przypadku może stać się siedliskiem roztoczy oraz bakterii.

Futony są konstrukcjami wyjątkowymi dla osób ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy, a co za tym idzie korzystanie z nich może wydawać się z początku nieco szokujące. Jednakże istnieje możliwość dobrania ich pod względem stref wsparcia. Dzięki temu umożliwiony został wybór futonu zgodnie z wagą oraz wzrostem użytkownika tego elementu. Z pewnością można się do nich w pełni przyzwyczaić.