Jak przygotować ściany do malowania?

Nierówna powierzchnia, spękania, odchodząca stara farba – w takim przypadku aż chce się wziąć w rękę pędzel lub wałek odmalować całe pomieszczenie. Niestety sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zbyt duża ilość warstw farby, spękania i nierówna powierzchnia ściany, nawet po odmalowaniu nie da zadowalających efektów.

Profesjonalne szpachlowanie – Białystok

 

szpachlowanieAby odświeżenie pomieszczenia, szczególnie takiego wielokrotnie odmalowywanego było efektywne należy w pierwszej kolejności przygotować ścianę – uzupełnić ubytki i wyrównać powierzchnię. Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić to oszacować powierzchnię ścian do odświeżenia – przyda się to przy zakupie materiałów, aby nie kupić zbyt małej ich ilości. Do wyrównania farby przydadzą się szpachelki, wałki, pędzle, papier ścierny, folia i taśma malarska do zabezpieczenia podłóg, grunt pod szpachlę, masa szpachlowa oraz gładź gipsowa. Prace należy rozpocząć od zeskrobania starej warstwy farby i zdjęcia tapet. W tym celu należy wykorzystać szpachelki. Zeskrobana warstwa malarska uchroni ścianę przed odpadaniem farby, czy gipsu. Ścianę należy następnie dokładnie oczyścić z kurzu i pyłu powstałego na skutek zeskrobywania farby, można to zrobić przy pomocy odkurzacza. Ścianę należy następnie zagruntować specjalnym preparatem. Przy pomocy wałków i pędzli należy pokryć całą powierzchnię równomierną, cienką warstwą preparatu gruntującego. Przed przystąpieniem do dalszych prac należy poczekać aż produkt wyschnie, czyli mniej więcej dobę. Szpachlowanie należy rozpocząć od uzupełnienia ubytków w ścianach – wszelkie spękania, otwory po haczykach lub śrubkach i inne dziurki należy równomiernie wypełnić masą szpachlową, a następnie rozetrzeć ją dookoła otworów tak, aby powstała równa powierzchnia, bez pęcherzyków powietrza.

szpachlowaniePo uzupełnieniu ubytków i wyschnięciu masy należy wyrównać całą powierzchnię ściany przy pomocy masy szpachlowej. Pracę najlepiej rozpocząć od dołu ściany i stopniowo kierować się ku górze. Jedną z najczęściej polecanych metod szpachlowania jest nałożenie masy kierując się z dołu na górę, roztarcie jej do boku i wyrównanie całej powierzchni szpachlowanej od góry do dołu. Taką metodą na ścianie powinna pojawić się maksymalnie 3 mm warstwa masy. Aby efekt był jeszcze lepszy, po wyschnięciu ścian i dokładnym wywietrzeniu pokoju ścianę należy wygładzić. W tym celu posłuży gładź gipsowa, jednak przed jej nałożeniem ścianę należy przetrzeć papierem ściernym, aby jej powierzchnia była gładka. Po nałożeniu pierwszej warstwy gładzi, która powinna mieć około 3 mm należy odczekać do jej całkowitego wyschnięcia i dopiero wówczas przystąpić do nałożenia kolejnej. Gdy druga warstwa wyschnie całkowicie ściana jest gotowa do malowania. Odpowiednie przygotowanie ściany pod malowanie i nałożenie na nią tapety jest niezbędne dla otrzymania zadowalających efektów.

Szpachlowanie i wygładzanie ścian można przeprowadzić samemu, nie potrzeba w tym celu wzywać fachowców. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie czynności wykonywać starannie i jak najbardziej precyzyjnie.