Jak wykonywać monitoring kanalizacji?

Regularnie wykonywany monitoring instalacji kanalizacyjnej, jak również innego rodzaju rurociągów przemysłowych, pozwala na ich zachowanie w bardzo dobrym stanie technicznym. Bardzo ważne jest, aby w celu wykonywania takiego właśnie monitoringu wykorzystywać nowoczesny sprzęt, który pozwoli na jego wykonywanie w bardzo szybki i bezproblemowy sposób.

Monitoring kanalizacji – to musisz wiedzieć

Chodzi tutaj zarówno o mniejszy sprzęt, taki jak kamery specjalistyczne, jak również o specjalistyczne roboty monitorujące. Oczywiście, zadanie monitorowania instalacji kanalizacyjnej, nie powinno być wykonywane samodzielnie, ale zlecane doświadczonym w wykonywaniu takich właśnie zadań firmom. Dysponują one na przykład specjalistycznymi kamerami do monitorowania kanalizacji, które wyposażone są dodatkowo w specjalistyczny nadajnik sygnału. To właśnie ten nadajnik odgrywa zdecydowanie najważniejszą rolę, gdy mowa jest o skutecznym i szybkim zlokalizowaniu aktualnego położenia wykorzystywanej kamery a także i miejsca awarii. Jeżeli chodzi o profesjonalny monitoring kanalizacji, daje on możliwość niezwykle dokładnego określenia miejsca awarii czy też zatoru w rurociągu, nawet bez konieczności wykonywania demontażu danego rurociągu. Ważne, aby obraz uzyskiwany w trakcie monitoringu kanalizacji, wyświetlany był na bieżąco na monitorze. Może się on okazać przydatny nie tylko do określania miejsca ewentualnej awarii, ale także i do bezproblemowego określenia przepustowości rur. To z kolei, ma znaczenie szczególnie dla podjęcia działań mających w przyszłości zapobiegać powstawaniu nowych zatorów w danej instalacji.

Specjalistyczne firmy zajmujące się monitorowaniem rurociągów, wykorzystują jednak nie tylko same kamery do monitoringu, ale także i przystosowane do takich właśnie zadań roboty. Są one wykorzystywane przede wszystkim do monitoringu tego rodzaju instalacji, w których średnica rur jest znacznie zwiększona. Wykorzystywane w takich celach roboty, to tak naprawdę specjalistyczne wózki, wyposażone w napęd na 4 lub nawet 6 kół. Rozwiązanie to może być wykorzystywane jednak oczywiście do monitoringu tych odcinków rurociągu które mają odpowiednio dużą średnice. Z tego też względu tak ważne okazuje się zlecanie wykonywania takiego monitoringu specjalistycznym firmom, które będą w stanie dobrać odpowiednia metodę wykonywania wspomnianego monitoringu danej instalacji. Na szczęście firm, które zajmują się tym profesjonalnie od wielu lat, jest w obecnym czasie bardzo dużo, co zwiększa szansę znalezienia odpowiednich specjalistów.

Po więcej zapraszamy Państwa na www.artem-sierpc.pl.