Jakie zalety ma cięcie wodą?

cięcie wodą

Równe cięcie różnych tworzyw jest dosyć skomplikowane. Materiały miękkie trudno utrzymać w prostej pozycji podczas przecinania, z kolei te twarde wymagają mocnej piły lub noża. Tworzywa mogą się też kruszyć, nagrzewać, czy odkształcać. Wtedy generują się straty na materiale, dochodzą niepotrzebne nerwy i cała praca idzie na marne.

Szybkie i równe cięcie wodą

cięcie wodąW takich sytuacjach warto jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy oferują profesjonalne cięcie wodą w Warszawie. Dlaczego właśnie wycinanie wodą a nie laserem? Przede wszystkim woda może przeciąć więcej różnych materiałów. Może to być twarda stal, delikatne szkło, czy szlachetny granit. Urządzenie waterjet obrobi materiały różnej grubości, twardości, wielkości. Zarówno te miękkie, jak i twarde, matowe i odblaskowe. Laser już by miał problem z metalami z połyskiem, bo wiązka by się od nich odbijała. Waterjet jest łatwiejszy i bezpieczniejszy w obsłudze. Nie trzeba ustawiać jego parametrów względem tego jaki materiał jest cięty. Dodatkowo w czasie prac nie ma żadnych oparów ani pyłów, które szkodziłyby środowisku i niekorzystnie wpływały na stan zdrowia osoby obsługującej urządzenie. Niewątpliwą zaletą cięcia wodą jest to, że jest to cięcie na chłodno. Wiązka wody, jak i cięty materiał się nie nagrzewają.

cięcie wodąW przypadku cięcia laserowego nie tylko tworzywo się nagrzeje, ale może zostać nawet przypalone, czy odkształcone. Szczególnie dobrze widać to na sklejce czy drewnie – na ich krawędziach ewidentnie widoczny jest ciemny nalot spalenizny. Z kolei tworzywa sztuczne pod wpływem ciepła mogą się nadtopić. Cięcie wodą, tak samo jak cięcie laserowe, jest bardzo precyzyjne. Projekt cięcia wprowadza się do komputerowego programu, a urządzenie rozpocznie cięcie. Dokładność cięcia sięga setnych części milimetra, zatem nie ma mowy o tym, że coś pójdzie nie tak. Wadą urządzenia waterjet jest to, że w przeciwieństwie do lasera nie można go wykorzystać do wykonania grawerów. To jednak niewielka wada patrząc na całą listę zalet cięcia wodą. Jest ono bezpieczne, przyjazne środowisku, szybkie i precyzyjne. Można tak ciąć bardzo różne tworzywa bez szkody na żadnym z nich.

Nowoczesne urządzenie waterjet jest łatwe w obsłudze nawet dla osoby początkującej oraz tnie idealnie na wymiar. Jeśli zatem ktoś chce przeciąć płytki łazienkowe tak by były idealnie dopasowane do rozmiaru pomieszczenia, tnie drewno na dekoracje, czy metalowe blachy to bez dwóch zdań cięcie wodą ze ścierniwem pod dużym ciśnieniem to najkorzystniejsza opcja z dostępnych na rynku.

Sprawdź również https://pastel.tech