Odpowiednie wykończenie podłogi powinno być jednocześnie estetyczne i praktyczne. Powinno współgrać z wystrojem wnętrza, ale sama podłoga musi być odporna na uszkodzenia, głównie na ścieranie się wierzchniej warstwy tworzywa. Płytki ceramiczne i kamienne sprawdzają się tam, gdzie wilgotność powietrza jest wyższa, czyli w kuchni i łazience.
Panele podłogowe to korzystne rozwiązanie
Jednak są to materiały ,,zimne” nieprzyjemne w dotyku, w dodatku śliskie. Posadzki żywiczne są łatwe do wyczyszczenia, ale mało kto potrafi dobrze je zrobić. Panele podłogowe z Wrocławia są najkorzystniejszym rozwiązaniem. Co je wyróżnia wśród innych okładzin podłogowych? Panele są ,,ciepłe” i przyjemnie się po nich chodzi. Są robione z materiałów drewnopochodnych, które są gładkie, ale nie da się na nich łatwo poślizgnąć jak na kaflach. Mają wyraźny wzór słojów drewnianych i naturalną barwę, przez co pasują do każdego stylu wnętrzarskiego. Jasne panele będą idealne do wnętrza prowansalskiego czy skandynawskiego, natomiast ciemne podłogi pasują do stylu nowoczesnego czy rustykalnego. Następna zaleta paneli to łatwość ich układania. Najpierw na wylewce kładzie się wyciszający podkład, a następnie same panele. Wyróżnia się metodę łączenia paneli na wcisk oraz na klej. Obie są jednak bardzo proste.
Panele są długie i dosyć szerokie, więc łączeń w pomieszczeniu nie ma zbyt wiele, a cała ,,operacja” trwa krótko. Nie trzeba zatem zatrudniać profesjonalistów do ułożenia paneli w domu, tylko można to zrobić samodzielnie. Trzeba się jedynie zaopatrzyć w maszynę tnącą, by docinać panele. Cena paneli jest bardzo zróżnicowana, waha się od kilkunastu do stu złotych. Wszystko zależy od tego jak solidne są panele. Te lepiej zabezpieczane, z trwalszych materiałów, które po latach będą się prezentować nienagannie będą droższe. Jednak nadal pozostaje opcja taniego wykończenia wnętrz, na przykład w domku rekreacyjnym, czy w mieszkaniu które chcemy przeznaczyć na wynajem. Panele podłogowe są także łatwe w czyszczeniu. Nie widać na nich smug jak na kaflach ceramicznych i nie trzeba stosować przy nich długo schnących preparatów olejowych jak do podłóg drewnianych. Wystarczy zwykły uniwersalny środek czyszczący, który poradzi sobie ze wszystkimi plamami.
Warto zwrócić uwagę na to, że dobre panele podłogowe nie odbarwiają się i nawet stare zabrudzenia zejdą bez problemu. Trzeba jedynie chronić je przed nadmiernym moczeniem, bo to może spowodować pęcznienie i wybrzuszanie się paneli, czego nie da się później usunąć – trzeba wymienić podłogę na nową.