Jakiej pompy ciepła użyć do basenu zewnętrznego?

Przyszło lato, dni są ciepłe i niekiedy aż z utęsknieniem poszukujemy chłodu lub miejsca, w którym moglibyśmy odpocząć od nieustannie dającej się we znaki wysokiej temperatury. Niesamowicie skutecznym sposobem na ochłodzenie się z pewnością jest prywatny basen zewnętrzny, w którym możemy również dobrze spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

Pompa i ograniczenie strat ciepła

pompa ciepła do basenu Jednak w naszym klimacie z takiego otwartego basenu jesteśmy w stanie z przyjemnością korzystać jedynie przez około 40 dni w roku w okresie wakacyjnym, gdy wysokie temperatury na to pozwalają. Nie jest to oczywiście regułą, ponieważ niektórzy lubią kąpać się również przy niższych temperaturach, ale w każdym razie nie jest to i tak długi okres, podczas którego niekorzystne warunki atmosferyczne i tak zabierają nam kilka dni możliwego relaksu. Jest jednak prosty sposób, by wydłużyć sezon basenowy nawet trzykrotnie, nawet mimo obniżenia się temperatury powietrza – wodę wystarczy podgrzać. Polecanym rozwiązaniem do tak trudnego zadania jest pompa ciepła do basenu zewnętrznego, która odpowiednio zadba o ograniczenie strat ciepła. W przypadku chęci podjęcia się takiej inwestycji powinniśmy jednak zadbać o to, by urządzenie było odpowiednio dostosowane do ogrzewania specyficznej, bogatej w chlor, wody basenowej.

pompa ciepła do basenu Wymiennik ciepła wbudowany w urządzenie powinien być zbudowany ze stali nierdzewnej lub tytanu, by uodpornić system na działanie związków chemicznych w wodzie. W systemach niededykowanych bezpośrednio do ogrzewania basenów należałoby z kolei zbudować obieg pośredni między pompą ciepła a wodą basenową, co jednak znacznie ogranicza możliwości naszego urządzenia i generuje o wiele większe koszty ogrzewania. Ponadto modyfikowanie pompy może wpłynąć również na jej stabilność – to z kolei może doprowadzić do degradacji skraplacza i trwałego uszkodzenia całego systemu. Stąd najlepiej inwestować w wyspecjalizowany sprzęt, który jest przeznaczony do pracy z chlorowaną wodą. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się naszą instalacją o wiele dłużej. Wysokiej jakości sprzęt w większości korzysta z darmowej energii odnawialnej. To z kolei znacznie przyczynia się do ich ekonomicznego charakteru, a co za tym idzie – również ekologicznego.

Powinniśmy jednak pamiętać o właściwym użytkowaniu urządzenia, by mogło nam służyć przede wszystkim jak najdłużej. Szczególnie ważne jest pierwsze uruchomienie pompy w sezonie, po długiej przerwie. Pierwsze podgrzanie wody w naszym basenie powinno trwać od trzech do pięciu dni (w zależności od dobranej mocy).