Kiedy stosuje się drzwi z okienkiem podawczym?

drzwi z oknem podawczym

Producenci stolarki okiennej i drzwiowej prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych, lepszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Na rynek wprowadzane są nowe produkty, które w wielu przypadkach są chętnie stosowane przez inwestorów. Szeroką grupę produktów możemy uporządkować ze względu na zastosowanie poszczególnych modeli.

Drzwi z różnych materiałów

drzwi z oknem podawczymNajprostszym sposobem podziału jest wyróżnienie drzwi stosowanych w budownictwie mieszkalnym i przemysłowym. W drugiej ze wspomnianych grup możemy wyróżnić między innymi drzwi z oknem podawczym. Mogą one być wykonane z drewna, PCV lub aluminium. Oczywiście nie montuje się ich w przestrzeni mieszkalnej. Znalazły jednak zastosowanie w budownictwie przemysłowym oraz obiektach użyteczności publicznej, takich jak sklepy czy lokale gastronomiczne. Czym charakteryzuje się taki model drzwi? Przede wszystkim swoją funkcjonalnością. Wbudowane w skrzydło drzwiowe okno daje bowiem możliwość przekazywania towarów bez konieczności otwierania drzwi. W lokalach gastronomicznych takich jak restauracje czy bary mleczne modele takie stosowane są najczęściej w wejściu do kuchni.

drzwi z oknem podawczymDzięki temu, że obsługa nie musi po każde zamówienie stawiać się w pomieszczeniu użytkowanym przez kucharzy, panuje w nim znacznie większy porządek. Oznacza to, że łatwiej jest zachować czystość i tym samym spełnić warunki sanitarne. Nie jest to jednak jedyna możliwość wykorzystania drzwi z okienkiem podawczym. Nierzadko wykorzystuje się je w aptekach i sklepach całodobowych. Wtedy po pewnej godzinie sprzedawca może zamknąć drzwi i obsługiwać klientów właśnie przez niewielki otwór w skrzydle drzwiowym. Ma to duży wpływ na podniesienie bezpieczeństwa osób wykonujących swoje obowiązki w godzinach nocnych. W lokalach gastronomicznych okienko najczęściej zasłaniane jest specjalną żaluzją. To bardzo praktyczne rozwiązanie – pracownicy kuchni mogą albo wygodnie podnosić roletę, albo ją opuszczać. Dla większej estetyki drzwi producenci umieszczają roletę pomiędzy płytami meblarskimi, dzięki czemu estetyka elementów jest bardzo wysoka.

Oprócz klasycznych drzwi z okienkiem podawczym wielu producentów oferuje także podobne modele znajdujące szerokie zastosowanie w laboratoriach czy miejscach, w których konieczne jest zachowanie sterylności. Do ich produkcji najczęściej wykorzystywane są tworzywa sztuczne oraz szkło – materiały, które bardzo łatwo utrzymać jest w czystości. W ten sposób ogranicza się nie tylko dostęp do pomieszczenia, ale także wymianę powietrza między wydzielonymi strefami.