Każdy budynek użytkowy, czy to dom jednorodzinny czy bloki mieszkalne, musi mieć odpowiedni system wentylacji. Jest to niezbędne dla zachowania obiegu powietrza w pomieszczeniach. Niemal każdy budynek ma przewidzianą wentylację grawitacyjną. Wentylacja grawitacyjna umożliwia obieg powietrza w domu.
Służą do tego przewody wentylacyjne, które często są połączone z kominami w domach jednorodzinnych oraz budynkach wielorodzinnych. Występuje różnica ciśnień, pomiędzy ciśnieniem, jakie panuje we wnętrzu pomieszczeń a ciśnieniem, które panuje na zewnątrz. Wzdłuż przewodu wentylacyjnego rozmieszczone są kratki wentylacyjne oraz kratki nawiewowe. Dzięki kratkom wentylacyjnym zużyte powietrze jest zasysane i odprowadzane przewodem wentylacyjnym ponad dach budynku. Zaś za pomocą kratek nawiewowych do pomieszczeń trafia świeże powietrze z zewnątrz.
Okazuje się jednak, że klimatyzacja ma sporo wad. Pierwszą z nich jest to, że nie całe powietrze w pomieszczeniach może być wymienione na świeże. Zasysanie powietrza niestety ma małą moc, bo nie jest wspierane żadnymi zewnętrznymi urządzeniami. Świeże powietrze jest dostarczane do pomieszczeń w domu w dużej mierze dzięki otwieraniu okien i drzwi.
Wadą wentylacji grawitacyjnej jest również to, że do pomieszczeń doprowadzane jest powietrze o tej samej temperaturze co na zewnątrz. Zimą do pomieszczeń tłoczone jest zimne powietrze co powoduje konieczność większego ogrzewania. Zaś latem zasysane i doprowadzane do pomieszczeń jest bardzo ciepłe powietrze. To z kolei powoduje, że w domu przydałaby się klimatyzacja.
Z uwagi na dość poważne wady wentylacji grawitacyjnej coraz częściej w domach Wrocław wprowadza się pompy ciepła oraz systemy rekuperacji, dzięki którym można zminimalizować koszty ogrzewania budynku praktycznie do zera. Jest to spora oszczędność w skali całego roku.