Kominki marmurowe – różne style

kominki

Kominek to estetyczna ozdoba wnętrza. W zależności od tego jaki kominek i jaką obudowę dla niego wybierzemy, to sprawdzą się one zarówno we wnętrzu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Możemy wybrać kominki spełniające jedynie funkcje dekoracyjne, a raczej nie cieplne, takie jak kominki elektryczne, czy na biopaliwo.

Kominki marmurowe są trwałe

Kominki marmuroweSą kominki klasyczne na drewno, z otwartymi paleniskami idealne do wnętrza w stylu chatki góralskiej, czy to stylu rustykalnego. Jednak najbardziej popularne są kominki na pellet czy ekogroszek z dozownikiem, które dają dużo ciepła. Takie kominki muszą być estetyczne wykończone, czyli posiadać dobrą obudowę. Najczęściej kupowane są kominki marmurowe z Poznania. Marmur jako rodzaj kamienia jest idealny do miejsc o podwyższonej temperaturze i blisko źródła ognia. Kamień nie zapalni się, będzie się co najwyżej lekko nagrzewał. Marmur to także materiał łatwy w czyszczeniu. Można do tego stosować domowe lub profesjonalne środki. To także kamień tańszy niż granit, dlatego też jest częściej wybierany przez kupujących. Marmur występuje w wieli kolorach, a także poddaje się obróbce, zatem obudowa kominkowa może mieć różne odcienie i kształty. Najpopularniejsze są obudowy płaskie i proste. Kominkowi daje się kamienną ramkę, która zabezpiecza podłogi i ściany. Jednak coraz częściej można znaleźć bardziej stylowe rozwiązania. Kominek może zyskać rzeźbione kolumny po obu stronach, warto jest także wykonać grubszą obudowę nad kominkiem, dzięki czemu zyskamy dodatkową półkę na dekoracje.

Wystająca poza krawędzie ściany obudowa nada kominkowi starodawny wygląd, kiedy to palenisko było bardziej ,,schowane” w głębi ściany. Do kominków z otwartymi paleniskami na drewno można dodać szklaną ścianę od przodu, co zapobiega przypadkowemu zaprószeniu ognia przez małą iskierkę, nie zabrudzimy także podłogi podczas przerzucania drewna. Taka ścianka nie będzie widoczna, szczególnie jeśli kominek stoi w głębi, a ułatwi nam rozpalanie ognia. Czasem nie obkłada się całego kominka, a jedynie jego część. Wykonuje się półeczki pod kominkiem i na podłodze, bo te części najczęściej się brudzą. Ściany pozostają nieobłożone, ale trzeba je wtedy zabezpieczyć przed działaniem gorąca, a przede wszystkim wybrać taką farbę, która nie będzie się łuszczyła i da się zmyć z niej zabrudzenia.

Na pewno styl kominka da się z łatwością dopasować do wystroju pomieszczenia. Obudowa również ma tu znaczenie, a że marmur występuje w wielu odmianach i można w nim rzeźbić to mogą w ten sposób powstać bardzo ciekawe projekty.