Kompleksowe badania geologiczne warto wykonać przed budową

badania geologiczne

Większość z nas marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Im dłużej je wynajmujemy lub mieszkamy z rodziną, tym bardziej zależy nam, by móc urządzić się po swojemu i zyskać tym samym niezależność. Jeśli więc uda nam się zebrać środki finansowe, dzięki którym będziemy mogli dokonać budowy lub zakupu nieruchomości, to chcemy, by wszystko odbyło się perfekcyjnie.

Badania geologiczne są potrzebne

badania geologiczneMa to szczególne znaczenie w przypadku stawiania budynku od fundamentów. Wielu z nas chce właśnie wybudować dom jednorodzinny zgodnie ze swoim projektem. Mieszkanie w bloku często jest bowiem uciążliwe. Głośni sąsiedzi i brak należytej intymności są głównymi wadami tego typu rozwiązania. Planując budowę domu, zaczynamy zazwyczaj od wyboru odpowiedniej ekipy budowlanej, a następnie zakupu wszelkich niezbędnych materiałów budowlanych. Bardzo istotne znaczenie ma jednak często odpowiednie sprawdzenie terenu, na którym ma ostatecznie stanąć dom. Warto zatem zlecić na samym początku specjaliście kompleksowe badania geologiczne. Dzięki pracy geologa będziemy mogli bowiem uniknąć wielu problemów, które przytrafiają się, gdy dom zostanie wybudowany na nieodpowiednim terenie. W takich sytuacjach często ściany zaczynają pękać lub się przekrzywiać, a fundamenty zapadają się.

badania geologiczneBy tego uniknąć, warto zlecić geologowi kompleksową ekspertyzę. W takim raporcie powinny pojawić się informacje o rodzajach gruntów, jakie wchodzą w zakres naszej działki, a także wzajemne ułożenie i właściwości tych gleb. Oceni on również nośność gruntu i podpowie, gdzie najlepiej położyć fundamenty. Specjalista sprawdzi też jak wygląda kwestia wód gruntowych i jaki mogą one mieć wpływ na prowadzenie robót budowlanych. Dokumentacja z kompleksowego badania geologicznego posiada też zazwyczaj wnioski i zalecenia końcowe. Takie badania odbywają się często w terenie. Wówczas wykonuje się odpowiednie odwierty, a także pobiera próbki gruntów oraz wód. Dalsza część odbywa się w laboratorium, gdzie bada się m.in. skład chemiczny gleby i jej plastyczność czy skład wód gruntowych. Zazwyczaj prawo nie wymaga od nas szczegółowych badań geologicznych, ale mogą nam one dostarczyć wiele cennych informacji. Zbudowanie domu na powierzchni, która nie jest dostatecznie znana i sprawdzona może nam bowiem przynieść wiele kłopotów.

Można zaliczyć do nich uszkodzenia konstrukcji, które ciężko będzie naprawić. Szkoda zatem naszych ewentualnych strat finansowych i nerwów. Warto zawczasu przygotować się i zwrócić do geologa z prośbą o wykonanie kompleksowych badań, które pozwolą nam poznać grunt, na którym będziemy przez lata mieszkać.