Wybudowanie własnego domu i wyposażenie jego wnętrza, to nie wszystko, o czym należy pamiętać, jeśli posiada się, choć mały skrawek działki. Mówi się, że pracy w domu i na terenie wokół niego zawsze jest sporo i trudno się z tym nie zgodzić.
Sposób układania kostki
Oczywiste jest, że każdy najpierw zajmuje się wykończeniem środka domu, ponieważ jak najszybciej chce zamieszkać we własnych wymarzonych czterech kątach. Jednak przychodzi w końcu czas na uporanie się z działką. Wiele osób zastanawia się jak urządzić działkę, aby wyglądała ona na zadbaną i ładną. Oprócz terenów zielonych społeczeństwo bardzo często chce mieć przed domem kostkę. Jest to dobre i estetyczne rozwiązanie. Kostka granitowa czerwona to jedna z najbardziej popularnych kostek, na jakie decydują się inwestorzy. Z pewnością posiada wiele zalet, ponieważ jest wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne, jakie można spotkać w Polskim klimacie. Jak ją układać? Montaż jest bardzo ważny, jeśli chce się, aby wyglądało to estetycznie i było trwałe. Prace należy rozpocząć od wykonania wykopu, który będzie odpowiadał powierzchni przeznaczonej do ułożenia kostki. Należy wziąć pod uwagę w tym momencie, jaki rodzaj gruntu jest na działce oraz jakie obciążenie będzie nawierzchni. Szacuje się, że odpowiednia głębokość wykopu powinna wynosić 20-50 cm. Już na tym etapie należy stwierdzić w którą stronę ma iść ewentualny spadek. Następnie należy nawierzchnię wyrównać – chodzi o zniwelowanie nadmiaru gruntu lub dołożenie go w miejscach, gdzie jest go mniej.
Kolejną pracą, jaką trzeba wykonać to podbudowa, która ustabilizuje grunt – zagęszczenie jest równie istotne. Po wykonaniu tych zadań przychodzi czas na krawężniki, które wykonuje się wzdłuż obramowania nawierzchni. Istotnym elementem jest wykonanie warstwy podkładowej – pozwoli ona na równe ułożenie kostki. Nadszedł czas na układanie – zalecane jest układanie jej rzędami, jednak wszystko zależy od projektu, jaki się posiada. Ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów od kostek – wbija się je w podłoże. Cały czas postęp prac należy kontrolować poziomicą. Po zakończeniu układania należy wypełnić szczeliny, nadmiar wypełniacza należy zmieść. Ostatnim elementem prac jest zagęszczenie. Wykonać należy to odpowiednim sprzętem, który uchroni kostkę przed zniszczeniem. Ważne, aby podczas zagęszczenia powierzchnia była czysta i sucha.
Koniec – można obejrzeć efekt swojego wysiłku. Podczas kładzenia kostki granitowej ważne jest przestrzeganie tych zasad i wykonywanie ich w kolejności. Sprawi to, że kostka wytrzyma wiele lat i nie będzie sprawiała żadnych niespodzianek. Warto postawić właśnie na takie rozwiązanie, jednak tylko odpowiedni montaż pozwoli cieszyć się efektem końcowym.