Przed kupnem przydomowej oczyszczalni…

przydomowa oczyszczalnia

Choć dawniej najprostszym sposobem odprowadzania ścieków w budynkach, które nie należały do miejskiej kanalizacji wodociągowej, była budowa szamba, dzisiaj już mało które gospodarstwo domowe decyduje się na to rozwiązanie. To dlatego, że istnieje wartościowa alternatywa – dzięki niej nie musimy przejmować się pilnowaniem tego, czy szambo osiągnęło już określony poziom i czy należy już wezwać firmę od wywozu zanieczyszczeń.

Przydomowa oczyszczalnia jest najlepsza

przydomowa oczyszczalniaW przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków, nasza praca ogranicza się jedynie do dodawania preparatów przyspieszających rozkład nieczystości – aktywatory bakterii zdecydowanie ograniczają też nieprzyjemny zapach. Wszystko na razie brzmi wspaniale, ale problemy zaczynają się w momencie, gdy stoimy przed wyborem oczyszczalni przydomowej. Gdyby na rynku znajdował się jej tylko jeden rodzaj, nie byłoby kłopotu. Tymczasem mamy do czynienia z oczyszczalniami drenażowymi, ze złożem biologicznym, z filtrem piaskowym, z komorą osadu czynnego i z kilkoma innymi… Decyzja, która przydomowa oczyszczalnia z Poznania będzie najlepsza, może być trudna. Jeżeli zadowoli nas najprostsze rozwiązanie, wówczas najlepszym wyborem będzie oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Oczyszczalnia taka składa się z kilku elementów – to osadnik gnilny: jedno- lub kilkukomorowy, studzienka rozdzielająca oraz nitki drenażowe.

przydomowa oczyszczalniaCzasami możemy spotkać się także z separatorem tłuszczów, jednak nie jest to konieczne. Ścieki wyprowadzone są z budynku za pomocą rury kanalizacyjnej do osadnika gnilnego, gdzie następuje wstępny rozkład zanieczyszczeń – umożliwiają to umieszczone tam kosze filtracyjne. Osadnik gnilny musi być wykonany z trwałych, wytrzymałych materiałów, dlatego najczęściej spotkać możemy zbiorniki z włókna szklanego. Rzadziej stosuje się osadniki betonowe, chociaż również cechują się dobrymi właściwościami. Po podczyszczeniu ścieków w osadniku lądują one w studzience rozdzielczej, a następnie przez drenaż rozsączający trafiają do gruntu. Wybierając oczyszczalnię drenażową, należy pamiętać o tym, że musimy zapewnić też odpowiednią wentylację urządzeń – najlepiej sprawdza się tu studzienka zbierająca wyposażona w kominek napowietrzający.

Budowa pozostałych z wymienionych wcześniej oczyszczalni przydomowych jest bardziej skomplikowana. Wszystkie jednak zapewniają podobny poziom oczyszczania ścieków. To do nas należy więc decyzja, która oczyszczalnia najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach. Weźmy pod uwagę nie tylko to, ile ścieków będzie wytwarzanych w gospodarstwie, ale też to, jakimi właściwościami odznacza się grunt na naszej działce.