Kurs spawania – dla kogo?

nauka spawania

Spawanie jest podstawową techniką łączenia metali, ale też tworzyw sztucznych. Może być ono przeprowadzane na różne sposoby – dzięki rozwojowi technologii, możliwe jest nie tylko spawanie gazowe czy elektryczne, ale także spawanie laserowe oraz plazmowe. Profesjonalne firmy zajmujące się spawaniem dysponują wysokiej jakości sprzętem, który pozwala na wykonywanie precyzyjnych łączeń, jednak przecież nie sam sprzęt jest ważny.

Nauka spawania różnymi metodami

nauka spawaniaLiczą się także umiejętności osoby, która się tym zajmuje. W związku z dużym zapotrzebowaniem na spawaczy, wiele ośrodków prowadzi kursy, które pozwalają na zdobycie koniecznych uprawnień. Szkolenia takie kierowane są zarówno dla nowicjuszy, jak i dla osób, które chcą rozszerzyć swoje kwalifikacje. W zależności od wybranego kursu, nauka spawanie będzie prowadzona za pomocą konkretnych metod. Warto zwrócić uwagę na to, czy oprócz spawania metali, dane szkolenie posiada też moduł, podczas którego prowadzona jest także nauka spawania aluminium. Do aluminium najlepiej sprawdza się metoda MIG/MAG, czyli spawanie półautomatyczne. To dlatego, że sposób ten charakteryzuje się dużą wydajnością, a utworzone spoiny odznaczają się dobrą jakością.

nauka spawaniaPodczas tej metody stosuje się też materiały spawalnicze, których zakup nie jest drogi – w odróżnieniu od metody spawania elektrodami otulonymi. Dlatego spawanie MIG/MAG to dobry wybór, jeśli zależy nam na oszczędności. Osoba, która przejdzie kurs spawania aluminium, otrzyma Certyfikat Spawacza, który jest akceptowany przez wszystkie firmy z branży – nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Unii Europejskiej. Nauka spawania jest więc dobrym wyborem dla młodych osób, które chcą w okresie wakacyjnym wyjechać poza granice naszego kraju w celach zarobkowych. Kurs może podjąć każdy, kto ukończył 18 lat i posiada wykształcenie podstawowe, dlatego zazwyczaj nie ma żadnych przeszkód. Należy jednak pamiętać o dostarczeniu do ośrodka szkoleniowego zdjęcia w formacie legitymacyjnym, które po ukończeniu kursu zostanie umieszczone w Książce Spawacza. Ponadto kursant musi zadbać o odpowiedni ubiór do zajęć praktycznych – czyli odzież roboczą oraz rękawice spawalnicze i przyłbicę.

Spawanie jest bezpieczne dla zdrowia, jeśli jest przeprowadzane prawidłowo, dlatego tak ważne jest uczestnictwo w kursie zamiast nauki na własną rękę, która mogłaby przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeżeli uważamy, że będziemy dobrymi spawaczami – weźmy udział w profesjonalnych lekcjach spawania, które są niezbędne przed rozpoczęciem pierwszej pracy w tym zawodzie.