Lampy w stylu prowansalskim

lampy w stylu prowansalskim

Styl shabby chic od wielu lat jest propagowany jako ekstremalnie kobiecy, bardzo delikatny i odpowiedni dla osób szukających wyciszenia, a przy tym ceniących sobie stare, piękne przedmioty i niebanalne aranżacje. Shabby chic jest na pewno takim właśnie stylem.

Lampy w stylu prowansalskim – jakie wybrać?

lampy w stylu prowansalskimJakie meble dominują w tym stylu? Przede wszystkim drewniane i stare lub postarzane, pomalowane na biało i dekorowane licznymi przetarciami. Meble shabby chic to meble ludwikowskie i rustykalne, zdobione złotymi detalami, cherubinkami i motywami kwiatowymi. Całości ciepła i charakteru nadają proste, ale stylowe lampy, nierzadko kute, ale można też wykorzystać lampy w stylu prowansalskim z abażurem w jasnej barwie. Jakie kolory? Przede wszystkim biel, ale też róże i błękity oraz inne delikatne kolory, przede wszystkim odcienie bieli. Charakterystyczne tu są delikatne firanki, tapety w łagodne paski, lustra dekoracyjne, pościel w paski lub w kwiaty, zwłaszcza w róże. Gipsowe figurki aniołków i inne, klatki dla ptaków, pudełka na biżuterię, fajansowe i porcelanowe naczynia to kolejne przykłady niezbędnych detali do takiego wnętrza. Ważne są liczne poduszki, zioła w nietypowych doniczkach, np. w eleganckich puszkach po herbacie, koronkowe zasłonki zamiast drzwi w kredensie, ozdobne gałki mebli, a nawet… odnowione i ładnie pomalowane bańki na mleko.

Takie bańki mogą się sprawdzić w wielu zastosowaniach. Może jako stojak na parasole? A miniaturowa bańka będzie idealna jako stylowy wazonik. Warto też wykorzystać na takie dekoracje stary porcelanowy wazonik.