Panele ścienne stają się coraz bardziej popularne. Najczęściej stosuje się je w salonach, gdzie nadają całemu wnętrzu niepowtarzalny wygląd i wyróżniają je na tle innych pomieszczeń. Producenci proponują wiele materiałów, z których można je wykonać. Jednak pomimo dużego wyboru należy skupić się przede wszystkim na ich warstwie wizualnej, która jest najważniejsza.
Panele z gipsu na ścianę
W sklepach branżowych można spotkać panele wykonane z drewna, PCV, płyt MDF, betonu, a nawet szkła, czy gipsu. Ostatni materiał jest bardzo pożądany, głównie ze względu na efekt trójwymiarowy, który można na nim uzyskać prosty sposób montażu. Po wcześniejszym przygotowaniu, bez problemu można zrobić to samodzielnie, w krótkim czasie. Na samym początku najważniejsze jest przygotowanie ściany, na której będą się one znajdować. Dobrze by były instalowane bezpośrednio na tynku, który stanowi trwałe podłoże. Ważne jest również użycie gruntu głęboko penetrującego. W ten sposób ściana będzie chłonąć wszystkie materiały, które się na niej znajdą. Nie może być również pozostawiona bez żadnych zarysowań, które najlepiej jest zrobić wcześniej i tworzyć z nich kratkę. Dzięki temu klej, który zostanie użyty podczas montowania, lepiej wniknie w powierzchnię, co łączy się oczywiście z lepszym mocowaniem.
Panele gipsowe 3D na ściany, na samym początku należy odpylić. Następnie zaleca się posmarować je gruntem, który może być lekko rozcieńczony. Cały ten zabieg pomaga w wyrównaniu chłonności materiału i jednocześnie zapobiega szybkiemu wyschnięciu kleju. Jeśli panele będą montowane na pewnej wysokości, na samym początku warto posłużyć się listwą startową. Z jej pomocą cały proces przebiegnie sprawnie i przede wszystkim materiał zostanie prosto zainstalowany. Kiedy wszystko zostanie już odpowiednio przyklejone, musi odczekać czasami nawet do czterdziestu ośmiu godzin na wyschnięcie. Dopiero po tym czasie można przystąpić do szpachlowania łączeń. Należy użyć do tego bardzo dobrej jakości gładzi, która również musi zostać pozostawiona na pewien czas. Potem można przystąpić do szlifowania, które odbywa się zazwyczaj za pomocą papieru. Oczywiście na sam koniec panele mogą zostać pomalowane. Jednak trzeba pamiętać, by je bardzo dobrze wyczyścić, szczególnie z pyłu, który na pewno się zebrał. Wybór farby nie ma większego znaczenia, można stosować je dowolnie. Można do tego wykorzystać wałki lub pędzle, ale większość fachowców poleca pistolety natryskowe, które równo pokryją całą powierzchnię.
Montaż paneli ściennych nie jest trudny. Wystarczy się do niego odpowiednio przygotować i bez problemu wykona się go samodzielnie. Jeśli nie jest się czegoś pewnym, warto zapytać o zdanie osoby doświadczonej, która podpowie jak wykonać daną czynność, tak by niczego nie zniszczyć.