Montaż paneli na elewacji

panele elewacyjne drewnopodobne

Wiele osób chce jak najwięcej zaoszczędzić podczas budowy domu i stara się wykonywać pewne prace samodzielnie. Wiadomo, że nie chodzi tu o wylewanie fundamentów, czy budowę dachów. Jednak prace wykończeniowe mogą być spokojnie wykonane przez osobę niedoświadczoną. Nie grozi to stabilności i trwałości budynku.

Panele łatwe w montażu

panele elewacyjne drewnopodobneW najgorszym razie tapeta będzie krzywo przyklejona, czy farba niedostatecznie pokryje zabrudzenia. Jedną z prac, którą zdecydowanie można wykonać samodzielnie jest montaż desek elewacyjnych. Najlepsze panele elewacyjne drewnopodobne można łatwo przycinać i kleić. To sprawia, że zamiast wzywać fachowca od robót wykończeniowych można samemu zabrać się za dekorację elewacji domu. Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do prac? Co trzeba mieć ze sobą? Na pewno trzeba się zastanowić nad tym, gdzie umieści się takie deski. Czy chce się mieć jedynie ,,drewniany” ozdobny pasek wokół całego domu, czy na przykład wyłożoną całą wnękę balkonową. Wtedy trzeba obmierzyć dany obszar i zobaczyć ile desek elewacyjnych trzeba zakupić. Jeśli wyszło nam, że potrzebnych jest osiem desek, to lepiej kupić dziesięć na wypadek, gdybyśmy coś źle docięli.

panele elewacyjne drewnopodobnePotem trzeba wybrać też kolor desek. Najlepiej jest się udać do sklepu stacjonarnego, bo wtedy zobaczy się wszystko na żywo. Na ekranie monitora kolory często są jaśniejsze niż w rzeczywistości. Po zakupie paneli trzeba je dociąć, jeśli jest taka potrzeba. Przyda się wtedy nóż do tapet lub inny ostry nożyk. Sprawdzą się też duże nożyczki. Potem trzeba przygotować podłoże pod montaż płytek. Nie może być ono mokre, tłuste, ani bardzo nierówne. Drobne nierówności zostaną przykryte przez deski, jednak większa dziura sprawiłaby, że deska nie trzymałaby się dobrze podłoża, a między nią a tynkiem zbierałyby się zanieczyszczenia oraz wilgoć. Potem nakłada się klej na elewację i póki jest mokry nakłada się od razu na niego deski i lekko dociska. Potem pozostaje tylko czekać, aż klej zaschnie i gotowe. Dla przedłużenia trwałości desek i nadaniu im głębszego koloru można całośc pokryć bezbarwnym lakierem. Jest to krok dodatkowy, który można, ale nie trzeba wykonywać.

Podsumowując, montaż paneli drewnopodobnych na elewacji jest bardzo prosty. To jednak z tych prac, które każdy wykona samodzielnie i nie musi płacić za pomoc fachowca. Wystarczy ostre narzędzie tnące, dobry klej i już można przymierzać się do instalacji desek. Warto zaznaczyć, że wielu producentów sprzedaje swoje panele w zestawach z klejami oraz lakierami bezbarwnymi.