Nadproża budowlane – rodzaje

Dom

Nadproża są strzałem w dziesiątkę, jeśli chcemy przyspieszyć budowę oraz zmniejszyć koszty ogrzewania i stworzyć podporę pod ściany i sufit. To elementy nośne o kształcie belkowym przystosowane do dużych obciążeń. Ich zadaniem jest utrzymanie konstrukcji budynku w miejscach nad oknami i drzwiami.

Odpowiednie nadproża betonowe na budowie

DomZ racji pełnionej funkcji muszą być wykonywane z solidnych materiałów. Posiadają podobne właściwości termoizolacyjne, co konstrukcje ścian. Nadproża zwiększają ciepło w budynku. Jeśli zdecydujemy się na gotowe nadproża, powinniśmy stosować się do rozwiązań zalecanych przez samego producenta. Gotowe nadproża to jednorodność materiałów i mniejsze ryzyko powstawania pęknięć w murze. Jednak to, jakie nadproża wybierzemy, zależy od rodzaju konstrukcji, jej przeznaczenia i szerokości otworów, na których te elementy konstrukcyjne mają być zamontowane. Nadproża budowlane dzielimy na kilka rodzai, w zależności od ich kształtu i wykorzystanych do produkcji materiałów. Najpopularniejsze są żelbetowe. Wykonuje się je na miejscu budowy. Masę betonową wlewa się do specjalnych konstrukcji deskowych, które są zamontowane nad otworem w ścianie. Konstrukcje są od spodu podparte specjalnymi stemplami. Ich wnętrze wykłada się prętami zbrojeniowymi, a następnie zalewa betonem.

Pompa betonowaZewnętrzną stronę konstrukcji pokrywa się materiałem izolującym, który chroni przed przemarznięciem. Gdy beton się zwiąże, deski możemy zdemontować. Wówczas na ścianie zostaje gotowe stabilne nadproże. Inny rodzaj to nadproża prefabrykowane L-19. Wykonywane są z belek, których przekrój ma kształt litery „L”. Montuje się je nieco szybciej od nadproży żelbetowych. Są długie na około 90-360 centymetrów. Belki ustawia się jedna obok drugiej i spina klamrami, żeby były stabilne. Daje nam to puste przestrzenie, do których wlewamy beton. Są również tak zwane nadproża „U”, fachowo nazywane kształtkami nadprożowymi. Stosuje się je w ścianach murowanych. Układane są nad otworem drzwi lub okna i podpierane specjalną wypoziomowaną deską. Umieszczamy zbrojenie i zalewamy je betonem. Nadproża „U” można wykorzystać również jako elementy szalunkowe wieńców. Najbardziej uniwersalne są nadproża strunobetonowe. Stosuje się je niezależnie od miejsca i typu obciążenia. Są lżejsze od prefabrykowanych, bardzo funkcjonalne i łatwe w montażu. Można je stosować między innymi w otworach drzwiowych w ścianach działowych i bramach garażowych.

Rodzajów nadproży jest zaskakująco wiele. Każdy z nich odznacza się innym sposobem montażu. Wybór jednego konkretnego zależy od kosztów, jakie jesteśmy gotowi ponieść oraz czasu, jaki możemy poświęcić na budowę.