W szeroko pojętym rolnictwie powszechnie stosuje się wszelkiego rodzaju maszyny, które nie tylko poprawiają komfort pracy. Ich użytkowanie ma także bezpośredni wpływ na koszt produkcji rolnej, jej wydajność oraz jakość zebranych plonów. W działalności każdego gospodarstwa rolnego specjalizującego się w uprawie najbardziej istotnym czynnikiem jest czas.
Przystawka do kombajnu
Często zdarza się, że zbiory powinny być przeprowadzono w możliwie jak najkrótszym okresie ze względu na przykład na zmienne warunki pogodowe. Jest to możliwe przy użyciu innowacyjnych maszyn rolniczych, dzięki którym plony mogą być zebrane w ciągu kilku godzin nawet na stosunkowo dużym obszarze. Doskonałym przykładem takiej maszyny jest nowoczesny heder do zbiorów kukurydzy. Poszczególne modele takiej mogą się od siebie różnić pod względem budowy. Hedery zazwyczaj występują w wersjach posiadających od czterech do osiemnastu rzędów. Zamontowana z przodu kombajnu przystawka zbiera łodygi roślin za pośrednictwem zespołów wciągających oraz umieszczonych na nich osłon. Niektóre maszyny wyposażone są w specjalne ślimaki umieszczane na zewnątrz przystawek. Są one odpowiedzialne za podanie pochylonego łanu bezpośrednio na zespół żniwny, co pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał urządzenia. Umieszczone między osłonami zespołów wciągających obrywacze wykonują główne zadanie maszyny, mianowicie za pomocą łańcuchów rośliny przeciągane są między rotorami.
Rotory wciągające to stożki zwężające się ku przodowi, które obracają się w przeciwnych kierunkach względem siebie. Są wyposażone w zgarniacze, których zadaniem jest zapobieganie owijaniu się wokół rotorów części roślin. Rotory posiadają krawędzie tnące, dzięki którym oddzielają kolby od łodyg. Ciągnąc łodygi w dół pozwala płytom zbierającym przechwycić kolby. Grubsza od łodygi kolba pozostaje powyżej płytek zbierających i jest przenoszona do wnętrza kombajnu. Markowa przystawka do kukurydzy pasować będzie do każdego kombajnu, co czyni z niej niezwykle uniwersalne narzędzie. Dzięki możliwości regulacji szczelin pomiędzy płytkami zgarniającymi za pomocą takiej przystawki możemy zbierać nie tylko kukurydzę, ale i również inne podobne rośliny. Regulację można zautomatyzować poprzez zastosowanie sprężyny naciągowej, albo wykonać ją ręcznie.
Prędkość jazdy kombajnu determinuje szybkość pracy łańcuchów wciągających, a tym samym bezpośrednio wpływa na przepływ materiału. Stosując wysokiej klasy hedery do kukurydzy cały plon możemy zebrać nawet podczas jednego przejazdu bez względu na jakość i cechy roślin.
Sprawdź również https://agrom.pl