Niedrogie gniazdka do domu

gniazdka

Gniazdka to bardzo istotny element infrastruktury technicznej w każdym domu. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie życie bez energii elektrycznej oraz wielu zasilanych nią urządzeń. Lodówka, pralka, czy oświetlenie to tylko niektóre ze stosowanych w codziennym życiu urządzeń, które przyczyniają się do jego ułatwienia. Aby zasilanie każdego stosowanego w domu urządzenia było możliwe, konieczne jest wykonanie dobrej instalacji elektrycznej oraz zastosowanie sprawdzonych i bezpiecznych gniazdek.

Dwie kategorie gniazdek

gniazdkaNajczęściej w domach znajdziemy gniazdka w kolorze białym, ponieważ są one najbardziej uniwersalne. Można je dopasować właściwie do każdej aranżacji, jednocześnie nie obawiając się jej zaburzenia. Znacznie bardziej istotne od koloru tego typu detali, są ich parametry techniczne oraz użytkowe. Jeśli chodzi o miejsca, w których można podłączyć wtyczkę, warto pamiętać, że są one zbudowane z dwóch części. Jedna z nich znajduje się w ścianie, w specjalnej puszcze – są to przewody i wszystkie niezbędne części instalacji. Całość przykryta jest właśnie gniazdkiem, które najczęściej wykonane jest z tworzyw sztucznych. Bardzo istotne jest to, aby zastosowany do produkcji materiał nie przewodził prądu elektrycznego. Zapewni to bezpieczeństwo użytkowników nawet wtedy, kiedy dojdzie do jakiejś awarii. Niedrogie gniazdka ze sklepu podzielić można na dwie kategorie.

gniazdkaNiektóre modele nie mają uziemienia, a w innych stanowi ono bardzo istotny element. Najlepiej jest wybierać gniazdka z uziemieniem, ponieważ są one o wiele bardziej bezpieczne. Do takich modeli powinny być podłączane wszystkie droższe sprzęty AGD i RTV. Jeśli chodzi o kuchnie i łazienki, warto zadbać o to, aby stosowane tam gniazdka były szczelne. W dobrych hurtowniach bez większych problemów znajdziemy modele oznaczone IP44, czyli gniazdka bryzgoszczelne. Jeśli znajdują się one blisko źródła wody, warto dodatkowo pomyśleć o tym, by wybrane modele były wyposażone w klapkę. To dodatkowe zabezpieczenie przed wodą, które może w znaczny sposób poprawić bezpieczeństwo wtedy, kiedy nie korzystamy z gniazda. Gniazdka to bardzo istotny element instalacji elektrycznej, dlatego warto zadbać o jego wysoką jakość.

Oprócz tego koniecznie dopasujmy ilość segmentów do swoich potrzeb. Największą popularnością cieszą się oczywiście kontakty umożliwiające podłączenie dwóch wtyczek jednocześnie, jednak bez problemu znajdziemy takie z jednym lub nawet kilkoma. Czasami lepiej mieć w zasięgu ręki o jedno przyłącze więcej – sprawdzi się w sytuacjach nieprzewidzianych, a my nie będziemy musieli korzystać z przedłużacza.