Obiekty modułowe – różne rodzaje

Budownictwo modułowe jak na razie jest mało wykorzystywane zarówno przez firmy, jak i przez deweloperów budowlanych. To duży błąd, ponieważ posiada ono bardzo wiele zalet. W przeciwieństwie do budownictwa murowanego taki obiekt nawet jeśli powstaje na zamówienie to w maksymalnie kilka tygodniu zostanie postawiony na właściwym miejscu i będzie gotowy do użytkowania.

Obiekty modułowe są tanie

obiekty modułoweObiekty modułowe są także energooszczędne, ekologiczne, nowoczesne. Można wykorzystywać tutaj odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne, czy też zaprojektować inteligenty budynek, pełen elektroniki. Takie budownictwo przydaje się w wielu wypadkach i można z modułów tworzyć bardzo różne konstrukcje. Pierwszą z nich jest pop up store. Jest to niewielkich rozmiarów sklep, który rozstawiany jest na jeden lub kilka dni. Najczęściej jest to element większej kampanii marketingowej. Sklep można rozstawić w popularnej turystycznej miejscowości czy w centrum dużego miasta. Takie rozwiązanie może być także stosowane przez cały rok, nie tylko jako coś tymczasowego. Wynajmowanie powierzchni w galerii handlowej jest kosztowne, podobnie jak wybudowanie własnego sklepu. Obiekty modułowe to opcja o wiele tańsza.

obiekty modułowePodobnym rozwiązaniem są całe obiekty handlowe składające się z wielu autonomicznych modułów. Dzięki temu jest to rodzaj małego centrum handlowego. Warto zaznaczyć, że jest to centrum mobilne, czyli takie które można relokować. Wystarczy rozłożyć budynek na poszczególne moduły i przewieźć je w inne miejsce. Podobnie może wyglądać modułowa konstrukcja biurowa. Tutaj również moduły są autonomiczne, a wygląd takiego biurowca jest bardzo nowoczesny. Nadaje się także idealnie tam, gdzie firmy nie potrzebują wielkiego biura, a jedynie estetycznej i funkcjonalnej siedziby biurowej. Innym rodzajem obiektu modułowego będzie Rest Box, czyli moduł idealnie stworzony dla restauracji, kawiarni, barów i małych klubów. To bardziej trwałe i stabilne rozwiązanie niż przyczepa gastronomiczna, a jednocześnie nadal mobilne, nie tak jak budowa stałej siedziby. Ostatnim rodzajem obiektów modułowych będzie hotel modułowy. Dzięki tej opcji hotel może stanąć już nawet w trzy miesiące. Może być on łatwo rozbudowywany i zmieniany pod względem wielkości oraz kształtu. To sprawia, że w sposób łatwy i tani hotel można dowolnie kształtować, bez wyburzania ścian czy tworzenia dobudówek.

Jak widać obiekty modułowe mogą być wykorzystywane zarówno jako obiekty handlowe, hotelowe, gastronomiczne, jak i biurowe. Taka ilość zastosowań sprawia, że powinno to być bardziej popularne rozwiązanie niż jest obecnie.