Ocieplanie poddaszy pianką kontra inne sposoby izolacji poddasza

ocieplanie poddaszy pianką

Pytania o wybór najlepszej izolacji poddasza wydają się nigdy nie kończyć. Tak naprawdę porównywanie cen i parametrów „na sucho” nie ma sensu, oceniać należy izolację już położoną w konkretnym miejscu. Dlaczego?

Ocieplanie poddaszy pianką ma dobre właściwości

ocieplanie poddaszy pianką Ponieważ nawet najlepszy materiał izolacyjny nie zda się na wiele, jeśli zostanie nieprawidłowo położony, gdyż generuje to bardzo duże straty ciepła, tworzy mostki termiczne i redukuje inne właściwości izolacji oraz prowadzi do szybszej straty jej właściwości. Jednym z najbardziej oczywistych przykładów jest tutaj wełna mineralna, która jest obecnie jednym z najczęściej polecanych i wykorzystywanych sposobów. Niedbale, niedokładnie ułożona pozostawia mostki termiczne oraz może się zsuwać, przez co izolacja nie zachowuje współczynnika przewodnictwa ciepła deklarowanego przez producenta. Z kolei izolacja poddasza pianką o podobnym współczynniku co wełna jest pozbawiona mostków termicznych, nie osuwa się i nie traci z biegiem lat swoich właściwości. Inny popularny i wciąż chętnie stosowany materiał to styropian. Może sprawdzać się na dużych powierzchniach, jednak tam, gdzie trzeba go starannie docinać i układać bardzo łatwo o błędy, które wykaże zwykłe badanie termowizyjne. Głównym problemem ze styropianem jest trudność uzupełnienia szczelin, czyli coś, z czym bez najmniejszych przeszkód radzą sobie izolacje natryskowe.

ocieplanie poddaszy pianką Jak to działa? Otóż pianka po nałożeniu w znacznym stopniu zwiększa swoją objętość, od kilkudziesięciu do nawet stu razy. Oznacza to, że natrysk pianki pozwala na wypełnienie wszelkich szczelin pianką, co znacznie redukuje lub całkowicie usuwa ewentualne mostki termiczne. Kolejna bardzo istotna kwestia sprawiająca, że natrysk pianki poliuretanowej zdobywa rosnącą popularność to fakt, iż jest ona całkowicie obojętna chemicznie i bezpieczna dla zdrowia. Nie pyli, nie ulega degeneracji, nie stanowi pożywki dla mikroorganizmów, a przy tym posiada korzystną cenę. Jest z tego powodu dobrym materiałem do domów dla alergików, a poza poddaszami można ją wykorzystać też do izolacji dachów, ścianek działowych, podłóg, instalacji c.o. i wodno-kanalizacyjnej. Bardzo istotne w porównywaniu materiałów izolacyjnych jest tez ocenienie, jakiej grubości warstwa jest konieczna do osiągnięcia pożądanego współczynnika przenikania ciepła. Okazuje się, że niska cena ocieplania poddasza pianką pozwala na zmniejszenie grubości koniecznej warstwy w porównaniu na przykład ze styropianem.

Już 5 cm pianki może mieć takie same właściwości jak 10 cm styropianu. Pozwala to na zauważalne zaoszczędzenie miejsca na poddaszu użytkowym i zwiększenie przestrzeni mieszkalnej w porównaniu z innymi materiałami.