Odkurzacz centralny – części i akcesoria

odkurzacz z rurą

Odkurzacz centralny ma wiele zalet. Nie trzeba nosić ciężkiego, nieporęcznego sprzętu, ma większą moc niż przenośne urządzenia, w dodatku nie trzeba zmieniać worków na kurz, które często pękają i zasypują dom kurzem, zamiast go zbierać. To rozwiązanie polecane dla rodzin z dziecmi, dla alergików, a także dla właścicieli psów i kotów, które roznoszą wszędzie swoją sierść.

Odkurzacz centralny szybko poradzi sobie z każdymi zanieczyszczeniami

niedrogi wieszak na wąż do odkurzaczaWarto jednak wiedzieć z jakiś części się on składa i jakie akcesoria można do niego dokupić. Nie jest to bowiem gotowe urządzenie, które kupuje się w całości. Sercem instalacji jest jednostka główna. Wygląda niepozornie i w niczym nie przypomina tradycyjnego odkurzacza. To w niej znajduje się silnik dzięki któremu możliwe jest zasysanie powietrza pod ciśnieniem wraz z zanieczyszczeniami, które następnie są ,,wydalane” poza obręb budynku. Jednostka centralna jest podłączona do instalacji elektrycznej budynku, bo inaczej nie mogłaby działać. Do niej doprowadzane są także przewody rurowe, które łączą się z drugiej strony z gniazdami wbudowanymi w ścianę. Takie gniazdo to nic innego jak otwór do którego wkładany jest wąż odkurzacza. Gniazdo przypomina włącznik światła czy też kontakt elektryczny. Zaślepka sprawia, że otwór jest zasłonięty i nie szpeci pomieszczenia. Gniazda powinny być tak rozplanowane w pomieszczeniach by można było w całości je uprzątnąć.

odkurzacz z rurą Znaczenie ma tutaj także wąż do odkurzacza. Jeśli będzie on bardzo długi i elastyczny to można zdecydować się na mniejszą liczbę gniazd i odwrotnie – im krótszy wąż tym więcej otworków. Do węża dołącza się szczotki. Mogą mieć one różne kształty, szerokości, jak i wykończenia np. sztywne lub delikatne włosie, a nawet mop. Szczotki dopasowuje się do sprzątanej powierzchni. Można nimi ogarnąć dywany, wykładziny, podłogi ceramiczne, kamienne, czy panele – jednak bez dedykowanych szczotek ryzykujemy, że powierzchnia czyszczona zostanie np. zarysowana. Warto dokupić do całości, także niedrogi wieszak na wąż do odkurzacza oraz koszyk na szczotki (jeśli mamy tylko jedną można sobie darować). W ten sposób zawsze będziemy wiedzieli, gdzie jest wąż, nie trzeba go zwijać ani wciskać do jakiejś szafki.

Podsumowując, odpowiednie skompletowanie części i akcesoriów do odkurzacza centralnego gwarantuje przyjemne i komfortowe sprzątanie każdej powierzchni bez obaw o jej zniszczenie. Jeśli nie wiemy co konkretnie wybrać to zawsze można zapytać się o zdanie obsługę sklepu lub firmę montującą takowe odkurzacze.