Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym budynku, podobnie jak instalacja wodociągowa, kanalizacyjna i gazowa. Przy ich montażu należy postępować ze szczególną ostrożnością, gdyż najmniejszy nawet błąd może nieść ze sobą pojawienie się większych problemów.
Ogranicznik przepięć zapewnia bezpieczeństwo
Aby zachować bezpieczeństwo podczas późniejszego użytkowania instalacji, w przypadku instalacji elektrycznej konieczny jest montaż urządzenia takiego jak ogranicznik przepięć B+C. Jego podstawowym zadaniem jest bowiem ochrona urządzeń wymagających prądu w sytuacjach, gdy nastąpi przejściowe przepięcie, przez które czas trwania i częstotliwość prądu następczego zostaną ograniczone. Takie przepięcia zdarzają się na przykład wtedy, kiedy nieobciążona linia napowietrzna zostaje wyłączona lub załączona, a także wówczas, gdy w taką linię napowietrzną uderzy piorun, powodując zniszczenia niektórych z elementów sieci. W domach posiadamy wiele różnego rodzaju urządzeń działających dzięki energii elektrycznej – to komputery, sprzęty RTV, AGD i wiele innych. Ich uszkodzenie na skutek przepięcia wiązałoby się z koniecznością naprawy lub nawet wymiany na nowe. To właśnie ogranicznik przepięć B+C pozwala nam na uniknięcie takich sytuacji. Ogranicznik przepięć B+C pozwala na wyrównanie potencjałów w sieci elektroenergetycznej.
Oczywiście to nie jedyny rodzaj ogranicznika, który jest dostępny na rynku armatury elektrycznej – w ofertach znajdziemy także ochronniki klasy A lub D. Ogranicznik A nie jest jednak wykorzystywany w instalacjach domowych, gdyż jego przeznaczeniem jest zabezpieczanie napowietrznych linii energetycznych. Z kolei ochronnik D montowany jest zazwyczaj bezpośrednio w czułym na przepięcia urządzeniu elektronicznym, aby dodatkowo zabezpieczyć je przed skokiem potencjału elektrycznego. Jak widać, w zastosowaniach domowych niezastąpiony jest wspomniany wcześniej ogranicznik przepięć B+C . To rzecz niezbędna, choć jego budowa jest bardzo prosta – ogranicznik B+C składa się bowiem jedynie z dwóch elementów – to podstawa ogranicznika na szynie oraz wymienna wkładka, w której znajduje się część zabezpieczająca. Przewód ochronny prawidłowego ogranicznika B+C powinien posiadać minimalny przekrój 4mm2, choć z reguły lepiej stosować przewody o większych przekrojach, aby mieć pewność, że nie zdarzy się sytuacja ich przepalenia się. Podstawa ogranicznika B+3 wyposażona jest także w zaciski, które powiadamiają nas o tym, czy wewnątrz znajduje się wkładka z iskiernikiem i warystorem.
Prawidłowe działanie ogranicznika B+C możliwe jest wówczas, gdy przewód ochronny znajdzie się po jednej stronie ochronnika, a z drugiej strony podłączymy przewody fazowe.