Operator żurawia – kto najlepiej się nadaje?

Robotnicy na budowie

Zastanawiasz się nad podjęciem kursu zawodowego, aby poszerzyć swoje kwalifikacje? A może chcesz się całkowicie przebranżowić i ruszyć zupełnie nową ścieżką kariery? Żaden problem. Wiele konkurujących ze sobą instytucji oferuje rozmaite kursy na operatorów maszyn i urządzeń wykorzystywanych w magazynach, fabrykach lub na terenach budowlanych. Szczególnie warto zainteresować się obsługą żurawia wieżowego. Co należy wiedzieć o pracy na dźwigu i kto najlepiej nadaje się na to stanowisko?

Predyspozycje do bycia operatorem żurawia

Robotnicy na budowiePrzechodnie mijający na co dzień różne place budowy raczej nie zwracają na to uwagi, ale istnieje całkiem sporo rodzai dźwigów w zależności od sposobu ich posadowienia czy udźwigu. Każdy taki model to kolejna szansa dla operatora do pozyskania nowego doświadczenia. Osoba na tym stanowisku musi przede wszystkim być stale skoncentrowana na wykonywanej pracy. Przy przenoszeniu ciężkich ładunków o dużych rozmiarach liczy się precyzja i dokładność, które decydują o bezpieczeństwie zarówno pozostałych pracowników, jak i transportowanych towarów. Dobry operator dźwigu powinien umieć pracować w zespole. Pamiętajmy, że, jako specjaliści, jesteśmy od tego, by usprawnić pracę na budowie. Mamy ułatwiać działania pracownikom działającym na dole. Dlatego ważne jest, abyśmy umieli słuchać poleceń i kierować się dobrem ogółu.

Robotnicy na budowieWielogodzinne przebywanie w oszklonej kabinie ustawionej na wysokości kilkudziesięciu metrów może być stresujące, dlatego, decydując się na ten zawód, musimy być całkowicie pewni, że nie cierpimy na lęk wysokości. Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że do obowiązków operatora żurawia należy, oprócz transportowania ładunków, również renowacja i mniejsze naprawy poszczególnych elementów maszyny. Oczywiście chodzi tu wyłącznie o drobne nieskomplikowane awarie i usterki, którymi możemy zająć się bezpośrednio na placu budowy. O wszelkich uszkodzeniach w maszynie musimy zawsze informować przełożonych. Wszelką niezbędną wiedzę na temat silnika i rozpoznawania usterek nabędziemy, odbywając kurs operatora żurawia wieżowego. Korzystając z usług rzetelnej uznanej placówki, będziemy odpowiednio przygotowani do wykonywanego zawodu. Ogłoszenia o pracę dla operatorów maszyn prowadzą zarówno firmy budowlane, jak i branże motoryzacyjne i reklamowe, które często poszukują kompetentnych pracowników do pracy na wysokościach.

To stabilny i pewny zawód, na który zawsze będzie zapotrzebowanie, zwłaszcza w dużych, stale rozwijających się miastach. Jeśli mamy zamiar zmienić kwalifikację i rozpocząć karierę w nowym środowisku, szkolenie na operatora dźwigu to świetny początek nowej dobrej zmiany.