Oryginalny prezent urodzinowy – sadzonki roślin cytrusowych.

sadzonki


Często brakuje nam pomysłów na prezenty urodzinowe. Przeglądając wczoraj strony internetowe trafiłem na ofertę sklepu ogrodniczego dotyczącego sadzonek roślin cytrusowych. Uznałem, że może to być naprawdę interesujący pomysł na prezent. Roślina, która wyrasta z tego typu sadzonek nie tylko stanowi ozdobę, ale może również owocować.

sadzonkiZ tego co się zorientowałem sadzonki roślin cytrusowych są rozmnażane ze zrazów cytrusów owocujących co oznacza, że w przyszłości powinny bez problemu posiadać owoce. Najpopularniejsze z sadzonek roślin cytrusowych należą do gatunków Citrus Limon, Citrus Fortunella Margarita oraz Citrus Clementina. Z sadzonki Citrus Limon wyrasta małe drzewko lub krzew o wiecznie zielonych, błyszczących, owalnych liściach, niekiedy ząbkowanych na brzegach. Pień Citrus Limon jest prosty, zdrewniały i często zaopatrzony w kolce. Kwitnie raz do dwóch razy w roku białymi, drobnymi, aromatycznymi kwiatami. Dojrzałe owoce mają owalny lub lekko gruszkowaty kształt i wyrazistą żółtą barwę. Druga z popularnych sadzonek roślin należy do Citrus Fortunella Margarita, potocznie zwana Kumkwatem. Kumkwat to roślina o zwartym pokroju krzewu lub małego drzewka. Czasem na jej gałęziach występują kolce. Liście kumkwata są lancetowate, podłużne o intensywnie zielonym zabarwieniu. Kwitnienie przypada na wiosnę. Białe kwiaty są pojedyncze lub zgrupowane. Dojrzałe owoce w kolorze pomarańczy są małe, lekko owalne i jadalne. Trzecia z popularnych sadzonek należy do Citrus Clementina. Klementynka to połączenie mandarynki z rejonu Morza Śródziemnego i gorzkiej pomarańczy.

Citrus Clementina to roślina o gęstej zwartej koronie. Ma nieco podłużne ciemnozielone liście, małe, białe kwiaty oraz sferyczne, nieco spłaszczone na biegunach owoce. Roślina jest bardzo wrażliwa na skoki temperatur. Lubi słońce oraz regularne podlewanie i nawożenie. Klementynki szybko dojrzewają i mają małą ilość pestek. Jak widać poszukiwania oryginalnego prezentu niekoniecznie muszą stanowić nie lada wyzwanie.