Koszty ogrzewania domów jednorodzinnych to wydatek w skali roku rzędu kilku tysięcy złotych. Koszty ogrzewania są szczególnie wysokie w domach, w których pojawiają się bardzo duże straty ciepła związane z niewłaściwością izolacją okien, dachu i ścian zewnętrznych budynków. Budowa domu pasywnego daje możliwość nawet całkowitego wyeliminowania potrzeby ogrzewania budynku. Do uzyskania ciepła wykorzystuje się jedynie rekuperatory, dzięki którym do budynków wtłaczane jest ogrzane, świeże powietrze z zewnątrz budynków.
Budowa domu energooszczędnego wymaga zastosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych i budowlanych. podstawą będą szczelne okna, które w celu zapewnienia dopływu świeżego powietrza mogą być wyposażone w kratki nawiewowe lub wywietrzniki okienne.
Ważne jest prawidłowe wykonanie ocieplenia dachu, zwłaszcza w domach, w których część poddasza jest przeznaczona na cześć użytkową. Do ocieplenia poddasza wykorzystuje się wełnę mineralną. Prawidłowe wykonanie ocieplenie powinno się składać z kilku warstw ocieplenia nałożonych jedno na drugie.
Do ocieplenia zewnętrznych ścian budynków oraz stropów wykorzystuje się styropian o różnych grubościach. Może to być zarówno styropian utwardzany, jak i zwykły.
Nowoczesny system budowlany izodom zawiera cały szereg materiałów, dzięki którym możliwa jest budowa domów energooszczędnych na każdym etapie prac budowlanych. Materiały energooszczędne są wykorzystywane przy budowie od samych fundamentów aż po dach. Dzięki nim możliwe jest niemal całkowite wyeliminowanie mostków termicznych.