Pianka polietylenowa i jej zastosowanie.

Pianka

Chyba wszyscy słyszeli o szwedzkiej sieci sklepów „IKEA”. Wybieramy towar, zamawiamy go, po czym dostajemy pudełko, która na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt małe aby zmieści zamówiony mebel. Otwieramy przesyłkę i widzimy, kilka elementów: woreczek ze śrubkami, kołkami i innymi potrzebnymi akcesoriami montażowymi oraz instrukcję obsługi „zrób to sam”.

PiankaJeżeli zamówionym towarem była jakaś szafka, komoda lub inny mebel wymagający specjalnego zabezpieczenia, zapewne poszczególne elementy były przedzielone pewnym materiałem. Jest to tak zwana pianka polietylenowa. Jest to materiał posiadający bardzo szerokie zastosowanie. Najważniejszym podziałem tego rodzaju pianki ze względu na zastosowanie to pianka do pakowania oraz do budownictwa. Przykład z meblami jest tylko jednym z nielicznych jeżeli chodzi o piankę polietylenową. Znajduje ona zastosowanie również do zabezpieczania części samochodowych, sprzętu AGD i RTV, szkła czy produktów ceramicznych. Pianka polietylenowa jest materiałem trudno ścierającym się, chroniącym delikatne powierzchnie, jest lekka, elastyczna i chemicznie obojętna. W związku z czym nie ma potrzeby obawiać się ryzyka reakcji z pakowanymi produktami. W budownictwie natomiast pianka polietylenowa wykorzystywana jest między innymi do zwiększenia izolacyjności w konstrukcjach podłogowych.

Wykonana jest z niesieciowanych zamkniętych komórek PE, jest odporna na chemikalia stosowane w budownictwie, lekka, mocna i łatwa w zastosowaniu. Standardowa pianka sprzedawana jest w rolkach, ale można spotkać również różnego rodzaju gotowe opakowania takie jak worki, torby czy otuliny.