Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/beyo/domains/yaidea.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383
Kiedy jest potrzebna renowacja betonu? - Ya Idea!

Kiedy jest potrzebna renowacja betonu?

Każda osoba posiadająca domek jednorodzinny, może posiadać również podwórko lub ogród. Jest to część zewnętrza posiadłości, o którą należy odpowiednio dbać. Szczególnie, kiedy nawierzchnią jest beton, który z łatwością ulega degradacji.

Renowacja betonu i różne czynniki

renowacja betonuMają tutaj wpływ liczne czynniki. Skuteczna renowacja betonu jest przydatna wtedy, gdy beton został popękany ze względu na uszkodzenia mechaniczne. Przykładem może być oddziaływanie mrozu. Woda opadowa gromadzi się w drobnych szczelinach betonu. Podczas mrozu zamarza, a lód zaczyna zwiększać swoją objętość po czym rozsadza beton i tworzą się coraz większe szczeliny. Taki widok nie jest estetyczny, ale jest na to sposób – hydrofobizacja betonu, czyli nakładanie warstwy ochronnej odpychającej wilgoć. Można również kupić specjalne mrozoodporne płyny, które są dostępne w wielu sklepach budowlanych. W tym tez przypadku nie warto oszczędzać, ponieważ inwestycja w dobre środki przyczyni się do tego, że posadzka betonowa będzie nam służyć na lata. Impregnacja betonu w wielu przypadkach jest konieczna. Zwykłe wzmożone nasłonecznienie może przyczynić się do pękania, a co dopiero woda opadowa, która wchodzi w reakcje chemiczne z innymi składnikami. Wówczas dochodzi do rozpuszczania betonu.

Czynniki chemiczne nie są bez znaczenia, ponieważ ponad połowa uszkodzeń jest wynikiem wody opadowej. Nie bez znaczenia są również czynniki biologiczne. W tym przypadku mamy tutaj do czynienia z uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi. Przykładowo korzenie topoli bez trudu przebijają się przez beton niszcząc go tym samym. Dodatkowo wydzielają soki korzenne, które rozpuszczają zwięzły materiał budowlany. Jedyne, co możemy robić, to wzmacniać beton różnymi środkami oraz się budować się w pobliżu tych wysokich i silnych drzew. Warto mieć zawsze przy sobie narzędzia do szpachlowania, które będą przydatne w przypadku najmniejszego uszkodzenia. Szczeliny i dziury lepiej jest łatać od razu po uszkodzeniu, ponieważ potem może dochodzić do powiększenia destrukcji. Szpachla do betonu będzie więc przydatna. Tak samo jest w przypadku innej pracy, jaką jest szpachlowanie sufitu. Jeśli coś naprawiać, to od razu i dokładnie. Prawda jest taka, że o beton trzeba dbać, ponieważ ulegać on może szybkiemu zniszczeniu poprzez różnego rodzaju czynniki.

Zanim jednak podejmiemy się kwestii założenia posadzki betonowej, warto jest skorzystać z różnych nowoczesnych środków wzmacniających beton oraz zaprawy murarskie. Takie rozwiązanie zapewne będzie korzystne dla każdego, kto liczy na długą żywotność tego materiału budowlanego.