Projektowanie wnętrz w stylu japońskim

projektowanie wnętrz mieszkalnych

Osoby ceniące sobie spokój, z pewnością dobrze czują się we wnętrzach, w których nic ich nie przytłacza. Najlepiej jeżeli otoczenie opiera się na jasnych, stonowanych barwach, które nie rzucają się w oczy. Wszystko powinno być harmonijnie ze sobą połączone. W takich warunkach można odpocząć, zapomnieć o stresie dnia codziennego.

Japoński styl wnętrz

projektowanie wnętrz mieszkalnychJeżeli i nam podobają się takie wnętrza – wiele wskazuje na to, iż dobrym wyborem będzie aranżacja domu w stylu japońskim. Styl ten cechuje bowiem prostota oraz harmonia, dlatego, stosując we wnętrzu wyznaczniki tego stylu, otrzymamy wrażenie spokoju oraz możliwość wyciszenia się. Projektowanie wnętrz mieszkalnych w stylu japońskim jest jednak zadaniem dla profesjonalistów. Bardzo łatwo bowiem jest przesadzić – i to nie w stronę nadmiaru mebli i przedmiotów, ale w stronę ich nadmiernego ograniczenia. A nie chodzi tutaj o to, aby w pomieszczeniu nie było niczego. Meble i dodatki są konieczne, jednak w odpowiednim zestawieniu i w odpowiednich barwach. Najważniejszą kwestią w projektowaniu wnętrz japońskich jest właśnie wybór kolorystyki. Powinniśmy postawić na stonowane barwy. Projektanci doradzą nam kolory ziemi, wśród których wymienia się przede wszystkim biel, różne odcienie zieleni, beże oraz brązy. Można je stosować na ścianach, na podłogach, jak też w tych barwach mogą być utrzymane meble.

projektowanie wnętrz mieszkalnychAle bardzo często poleca się zastosowanie jakiegoś koloru, który będzie przełamywał ten spokój barw ziemi – dobrze sprawdza się tutaj czerwień kojarząca się z dynamizmem lub fiolet, który nada wnętrzu elegancji. Druga ważna sprawa to zastosowane materiały – we wnętrzu w stylu japońskim przeważa drewno, jednak również inne materiały naturalne, na przykład bambus. Z niego mogą być wykonane rolety czy maty na podłogę, które będą zastępowały dywan. Poza tym warto postawić na wiklinę czy inne naturalne włókna, a także na papier. Bardzo ważnym elementem wnętrza japońskiego jest też roślinność. Oczywiście na pierwszym miejscu należy tutaj wspomnieć o drzewkach bonsai, które są właściwie podstawą. Ale oprócz tego za dekorację mogą służyć storczyki lub kwiatowe kompozycje wykonane zgodnie z zasadami ikebany. Jeżeli chodzi o meble, powinniśmy zdecydować się na te niskie i skromne – a więc niewysokie stoliki, niskie sofy, a zamiast foteli – skromne siedziska podłogowe.

Ciekawą opcją jest rozdzielenie dużego pomieszczenia na dwa osobne wnętrza, stosując do tego bambusowy parawan. To dobra opcja na przykład do salonu, którego fragment ma stanowić jadalnia. Bez wątpienia jeśli zdecydujemy się na pomoc profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem wnętrz mieszkalnych, będziemy mogli cieszyć się pięknym domem w stylu japońskim.