Przyjazne środowisku podkłady pod wykładzinę

podkład pod wykładzinę podłogową

Zmieniając wykładzinę w pomieszczeniu, bądź decydując się na panele należy pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć podłogę. W związku z tym warto jest zaopatrzyć się w specjalne podkłady. Dzięki nim nie tylko ochronimy materiał, który znajduje się na posadce, ale również wyciszymy podłogę i zapewnimy jej użytkownikom większy komfort.

Podkład z materiału z recyklingu

podkład pod wykładzinę podłogowąNa rynku dostępnych jest wiele materiałów, które można wykorzystać jako matę oddzielającą wylewkę od podłogi. Jednak każdy z nich ma różne zastosowania, w związku z tym na samym początku należy się z nimi dokładnie zapoznać, tak by dokonać odpowiedniego wyboru. Za najbardziej ekonomiczny podkład pod wykładzinę podłogową uważany jest pianomat. Wykonywany jest w 100% z recyklingu, z elastycznej pianki poliuretanowej, która mielona jest na skrawki. Te z kolei poddawane są kolejnym procesom i dzięki temu powstają specjalne bloki, które tnie się na maty, zazwyczaj o długości 3, 5, 8 lub 10 milimetrów. Decydując się na panele trzeba liczyć się z tym, że jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, przy chodzeniu po nich może wytwarzać się pewien dźwięk, który z pewnością nie jest miły dla ucha. Zastosowanie pianomatu w takich sytuacjach jest bardzo ważne, ponieważ jest bardzo elastyczny i dzięki temu bez problemu niweluje każdą nierówność w wylewce. Ponadto tłumi hałas i wycisza dane wnętrze, w którym jest stosowany.

podkład pod wykładzinę podłogowąDodatkową jego zaletą jest dość duży współczynnik przewodzenia ciepła, co z kolei zapewnia izolację cieplną. Podkłady podłogowe, nie tylko wspomniany już pianomat, ale również te wykonane z korka, XPS, czy pianki polietylenowej mogą tworzyć tzw. efekt miękkiego podłoża, w związku z tym można bez problemu poruszać się po domu boso bądź w skarpetkach. Ich zaletą jest również ochrona dywanów i paneli przed kurzem, który zbiera się pod nimi. Przez lata zachowują one swoje właściwości, w związku z tym nie kurczą się i nie ulegają rozerwaniu. Pianomat pasuje do wielu rodzajów podług, nawet tych, które mają zainstalowane ogrzewanie. Jednak należy pamiętać, by do każdej z nich dobierać odpowiednią grubość maty. Montaż podkładu nie jest trudny i bez problemu można zrobić to samodzielnie, przycinając go do odpowiednich rozmiarów, nawet po łuku. Oczywiście wcześniej czyszcząc posadzkę ze wszystkich paprochów i płynnych substancji, które z czasem mogą źle wpłynąć na każdą matę, a potem z kolei na podłogę.

Wymiana wykładziny z pewnością może nie tylko odnowić pomieszczenie, ale również zapewnić większy komfort osobom, które przebywają w nim na co dzień. W związku z tym należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału i dobrać do niego podkład, który nie tylko ochroni podłogę, ale również zapewni odpowiednią izolację cieplną i akustyczną.