Góralskie domy z drewna i te, które buduje się w innych częściach kraju, wcale nie są do siebie podobne. Na nizinach domy drewniane najczęściej są po prostu domami energooszczędnymi, pasywnymi, czy nowoczesnymi.
Domy z drewna są piętrowe
Chodzi o właściwości drewna, szczególnie te odnośnie zatrzymywanie ciepła, w drugiej kolejności chodzi o jego estetykę. Natomiast domki góralskie to część tradycji, więc ich kształt jest unikatowy i niepowtarzalny. Jak wygląda budowa domu z bali w stylu regionalnym? Na pewno cechą charakterystyczna takich domów jest to, że są to w znakomitej większości domy piętrowe z dwuspadowym dachem. W związku z tym na dole znajdują się takie pomieszczenia jak pokój dzienny, kuchnia, jadalnia czy łazienki, a na górze są sypialnie. Tam jest dużo skośnych ścian (przed konstrukcje dachu), więc trudno jest zaaranżować takie pomieszczenia. Zaletą takiego rozkładu pomieszczeń jest fakt, iż na piętrze prawie zawsze znajdują się duże, szerokie balkonu. Są one idealne to rozstawienia na nich zestawu wypoczynkowego, czy suszarki z praniem. Cechą charakterystyczną domów regionalnych są także trójkątne okna. Okna najczęściej są kwadratowe (na parterze) lub prostokątne (okna na poddaszu). Te trójkątne z ostrymi lub zaokrąglonymi rogami są jednak tak rzadkie, że poza terenami górskimi trudno jest je zdobyć. Ich cena może też być wyższa, niż standardowych okien.
Domki góralskie mogą być pokryte nie tylko ciemnymi dachówkami, ale również strzechą. Trzcina jest dobrym materiałem izolacyjnym, a dobrze położony dach będzie wyciszał hałasu z zewnątrz, jak również będzie odporny na deszcz i śnieg. Domki góralskie miewają dekoracyjne wykończenia. Stosuje się je na barierkach balkonowych, na werandach, czy na słupach wypornych przy tarasie. Tam popularne są wzory góralskie, folklorystyczne, co tylko podkreśla styl góralski. W środku domy z drewna regionalne również są wykończone drewnem, a nie tak jak jest to w przypadków innych domów. Tam stawia się ściany kartonowo-gipsowe, które się maluje, kładzie się płytki ceramiczne, całość wygląda jak domu murowane. Jednak domek góralski musi być cały z drewna. Z pewnością powinien pojawić się tam kominek, również opalany drewnem. Kominek zapewnia ciepłą, rodzinną, przyjemna atmosferę. Najlepszy będzie taki tradycyjny, a nie elektryczny czy gazowy.
W wystroju wnętrz stawia się na jasne kolory, mało dodatków. Do drewna pasują tkaniny, szczególnie te naturalne, takie jak wełna i bawełna, jak również szkło w małych ilościach. Nie ma za to tam metalu czy kamienia, poza obłożeniem kominka.