Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/beyo/domains/yaidea.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383
Szakle - budowa i sposób działania - Ya Idea!

Szakle – budowa i sposób działania

tankowiec

Zarówno w magazynach, portach, jak i na statkach ogromne znaczenie mają trwałe, wytrzymałe, wysokiej jakości osprzęty dźwignicowe, które służą do transportowania z miejsca na miejsce wszelkich ciężkich ładunków i konstrukcji. Muszą być one całkowicie bezpieczne i przetestowane pod każdym możliwym kątem. Do prac tego typu wykorzystywane są szakle, czyli łączniki, do których mocuje się określone towary.

Szakle – podstawowe informacje

żurawNajczęściej spotykamy się z szeklami prostymi (inaczej podłużnymi) w kształcie litery „U” oraz klamrowymi, zwanymi też okrągłymi, przypominającymi znak „omega”. Składają się one z korpusu oraz śruby z gwintem. Korpus to ten element, który wyglądem przypomina wspomniane wyżej litery, a więc ma półkolisty kształt, bardziej lub mniej podłużny. Na obu końcach posiada specjalne otwory, przez które przekłada się śrubę i zaciska ją gwintem. Śruba odpowiada więc za otwieranie i zamykanie całej szekli. Z jednej strony ma śruba ma specjalne spłaszczenie, które odpowiada za wygodne wkręcanie i wykręcanie. Do górnej przeciwnej części korpusu przymocowuje się specjalne liny lub zawiesia linowe czy łańcuchowe, które ciągną cały ładunek. Szekle pełnią więc funkcję pośrednika pomiędzy ładunkiem a dźwignicą.

tankowiecOprócz wspomnianych wyżej zastosowań, łączniki tego typu używane są również w żeglarstwie do stabilnego mocowania lin. Zarówno szakle podłużne, jak i okrągłe wykonywane są ze stali konstrukcyjnej typu C15, a więc niezwykle solidnego i wytrzymałego materiału. Dodatkowo, ich powierzchnia jest ocynkowana, co chroni szekle przed korozją. Warto bowiem wiedzieć, że łączniki tego typu szczególnie narażone są na rdzę z powodów atmosferycznych. Korozję wytwarza zarówno powietrze, deszcz, wilgoć, jak i promienie słoneczne. Przerdzewienia grożą niestabilnością szakli. Mogą spowodować zerwanie ładunku, a więc realne zagrożenia zdrowia i życia. Ponadto skorodowane powierzchnie działają niekorzystnie dla skóry, a użytkowanie ich staje się nieporęczne. Zapewnienie tym przyrządom tak zwanej powłoki galwanicznej, czyli pokrycie ich cynkiem, jest wiec warunkiem niezbędnym, by szekli można było w ogóle używać. Dodatkowo ich produkcja musi przebiegać według wszelkich standardów unijnych.

Szekle to niezwykle praktyczne i przydatne osprzęty. W określonych branżach są wręcz niezbędne, by praca przebiegała sprawnie, szybko i, przede wszystkim, bezpiecznie. Ich materiał, sposób wykonania oraz konieczność nabycia określonych certyfikatów i atestów, gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność podczas korzystania z nich. Dlatego też obowiązkowo muszą pochodzić od sprawdzonych wytwórców, posiadających wszelkie niezbędne uprawnienia.