Sztacheta kompozytowa a drewniana

sztachety kompozytowe

Popularność materiałów kompozytowych jest ogromna. Z kompozytu wykonuje się między innymi deski tarasowe czy elewacyjne. Technologia ta nie ominęła także branży ogrodzeniowej. W ofertach producentów coraz częściej możemy bowiem natrafić na sztachety kompozytowe, z których można wykonać estetyczne i trwałe ogrodzenie wokół posesji.

Sztachety trwałe i ładne

sztachety kompozytoweCo możemy powiedzieć o takich sztachetach? Wykonane są one z mączki drzewnej połączonej z odpowiednimi żywicami oraz polimerami. W efekcie uzyskuje się wygląd zbliżony do drewna, zaś o wiele lepsze parametry techniczne – takie, jakie mają tworzywa sztuczne. Takie sztachety kompozytowe stanowią podstawową, rewelacyjną alternatywę wobec sztachet drewnianych. Po pierwsze – drewno, nawet te zaimpregnowane, pod wpływem promieni słonecznych zaczyna blaknąć. Po pewnym czasie traci swój atrakcyjny design, wygląda jak „zmarnowane”. Taka sytuacja nie zdarza się, jeśli chodzi o sztachety kompozytowe, które są odporne na utratę kolorów. Nawet po wielu latach eksploatacji będą nadal prezentowały się tak jak w dniu zakupu. To jest ich pierwsza, podstawowa zaleta.

sztachety kompozytowePo drugie – odporność na warunki atmosferyczne. Drewno nie jest na nie odporne – oprócz wspomnianych promieni słonecznych, duży wpływ na jego stan mają także opady atmosferyczne. Deszcz, śnieg, grad – wszystko to prowadzi do butwienia i gnicia sztachet drewnianych, co sprawia, że ogrodzenie prezentuje się z czasem coraz gorzej. W przypadku sztachet kompozytowych, nie ma możliwości, aby wydarzyło się coś takiego. Materiał zastosowany w produkcji takich sztachet jest bowiem całkowicie odporny na negatywne czynniki środowiskowe, a oprócz opadów wymienić tutaj można działanie insektów i szkodników. Te drążą dziurki w drewnie, sprawiają, że zaczyna ono próchnieć. Ze sztachetami kompozytowymi nie dzieje się nic, szkodniki trzymają się od nich z daleka. Bez wątpienia w obliczu zaprezentowanego zestawienia, to sztachety kompozytowe przejmują pozycję lidera wśród materiałów na ogrodzenia, choć dawniej ta pozycja należała do desek drewnianych. Nowoczesna technologia umożliwiła jednak stworzenie rozwiązania, które prześcignęło pod względem właściwości technicznych sztachety z drewna.

Warto korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii, zwłaszcza że wiąże się to z tyloma zaletami. Z pewnością zakup sztachet kompozytowych na ogrodzenie zamiast desek drewnianych będzie dobrym wyborem, co ujrzymy po upływie dłuższego czasu, kiedy nasze ogrodzenie dalej będzie prezentować się wyjątkowo dobrze, natomiast drewniane ogrodzenie sąsiada – już nie.