Taśma kalenicowa – czym jest i do czego się ją wykorzystuje?

taśma kalenicowa aluminiowa

Taśma kalenicowa służy do uszczelnienia dachów skośnych, aby pod dachówkami nie zbierał się deszcz, śnieg i kurz. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich taśm, które różnią się od siebie materiałem, wymiarami i właściwościami. Sposób montażu pozostaje jednak bez zmian – montuje się je pod gąsiorami, z reguły na kalenicach i narożach.

Taśmy w różnych odcieniach

taśma kalenicowa aluminiowaZaleca się wybór taśm kalenicowych o określonych właściwościach, jednak należy zwracać również uwagę na rodzaj dachówki. Co warto wiedzieć przed zakupem taśm? Na początku powinno zwrócić się uwagę na to, z jakiego pokrycia zbudowany jest dach – wówczas rodzaj odpowiedniej taśmy będzie inny. Wyróżnić można między innymi dachówki, blachodachówki, blachy, a także dachówki płaskie i te o wysokiej lub niskiej fali. Producenci taśm wykonują je z różnych materiałów, takich jak aluminium, miedź i polipropylen. Istotny jest wybór produktów, które zapewniają paroprzepuszczalność oraz są wodoodporne po bokach i przede wszystkim zachowują odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Taśmy kalenicowe charakteryzują się swoją rozciągliwością, przez co z łatwością można je dostosować do podłoża. Produkty w większości przypadków są długości 5 metrów, jednak różni się ich szerokość – wynosi ona od około 15 do 39 centymetrów.

taśma kalenicowa aluminiowaTo, co ważne przy wyborze szerokości to boczna część falista. Im pokrycie jest bardziej faliste, tym szerokość krawędzi falistej taśmy powinna być wyższa. Przyjmuje się, że dla dachów o bardziej płaskich pokryciach wystarczy wąska taśma kalenicowa aluminiowa o około 5-6 centymetrach szerokości bocznych części. Taśmy kalenicowe z daleka nie rzucają się w oczy, dlatego że produkowane są w takich samych odcieniach jak pokrycia dachowe – dobór odpowiedniego koloru sprawi, że taśma będzie praktycznie niewidoczna. W sklepach można znaleźć taśmy w jasnych odcieniach czerwonego, aż po ciemny brąz lub nawet czerń. Aby produkt właściwie przylegał do podłoża, należy pamiętać, by wcześniej oczyścić je z tłuszczu i kurzu, a dodatkowo osuszyć je. Osoby, które nie są z zawodu dekarzami, mogą nie być świadomi, że pod gąsiorami dachowymi umieszczona jest specjalna taśma kalenicowa.

Dzięki niej nie trzeba się martwić o właściwą wentylację pokrycia dachowego, dbając przy tym o zachowanie szczelności przed deszczem, śniegiem i kurzem. Wymagane są one w przypadku dachów skośnych. Większość dostępnych produktów posiada najważniejsze właściwości, dlatego z zakupem odpowiedniego pod względem koloru i szerokości nie powinno być żadnych problemów.