Trwałe i skuteczne płyty PIR

płyty izolacyjne pir

Często w trakcie budowy naszego własnego domu zastanawiamy się z jakich materiałów najlepiej jest korzystać, aby było to jak najbardziej opłacalne i funkcjonalne w tym samym czasie. Zaczynając od elementów konstrukcyjnych, a kończąc na wykończeniowych. Bardzo często największym problemem jest dobranie odpowiedniej izolacji termicznej, której istnieje całkiem sporo rodzajów o różnej wydajności i cenie.

Stosowanie płyt PIR w ocieplaniu budynków

płyty izolacyjne pirCzęsto jest to dużym problemem, gdyż każdy chce uzyskać jak najlepszą izolację cieplną przy jak najmniejszych kosztach i utracie metrażu. Największy ubytek zawsze powstaje przy użyciu styropianu, który charakteryzuje się największą objętością przy jego montażu, drugie miejsce piastuje wełna mineralna, która także potrafi odjąć parędziesiąt centymetrów z każdej strony pomieszczenia. Tego typu ocieplenia nie są także zbyt wydajne, gdyż charakteryzują się względnie wysokim współczynnikiem przepuszczalności cieplnej. Największy z nich ma wełna mineralna, która potrafi był o ponad połowę mniej skuteczna od wysokiej jakości styropianu. Ich trwałość jest także niezbyt duża, wełna po demontażu zwykle nadaje się tylko do wyrzucenia, tak samo jak kruszący się styropian, dlatego też w razie awarii trzeba wymieniać całość instalacji.

płyty izolacyjne pirRewolucyjne w tej kwestii okazują się być trwałe płyty izolacyjne PIR, które obecne są na naszym rynku od stosunkowo niedługiego czasu, a ich popularność rośnie w bardzo szybkim tempie. Płyty tego typu są małe, a znacznie bardziej wydajne niż najwyższej klasy styropian. Zajmują one niewiele miejsca, dlatego też ubytek na metrażu jest praktycznie nieistniejący. Dodatkowo ich warstwowa konstrukcja zapewnia dodatkowe odbijanie ciepła, co zwiększa skuteczność izolacji, oraz taka instalacja jest całkowicie wodoodporna. Jest ona także bardzo bezpieczna, gdyż w razie pożaru zwęgla się ona, co zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia na dalsze elementy konstrukcyjne i nie podtrzymuje go. Charakteryzuje się ona bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki jej zbitej, warstwowej strukturze, która nadaje jej trwałości i odpowiedniej wytrzymałości. Sprawia to, że nawet w razie demontażu nadają się one do ponownego użycia, lub przerobienia na nowe płyty tego samego typu.

Masa zalet decyduje o ich rosnącej popularności wśród naszego społeczeństwa, co z kolei przekłada się na rosnącą liczbę producentów tego typu ocieplenia. Dzięki temu wszystkiemu cena cały czas posiada tendencję malejącą, a zatem pozwala to na zakup tego typu trwałych płyt PIR w bardzo niskiej cenie.