W jaki sposób okleić szyby folią ochronną?

oklejanie szyb

Oklejanie szyb folią to często czasochłonna i wymagająca niezwykłej precyzji praca. Rzadko kto podejmuje się samodzielnego montażu, gdyż zazwyczaj producent, u którego zamówiło się produkt, przyjeżdża i zakłada folię. Jeśli jednak użytkownik produktu chce spróbować samemu go zamontować, powinien skupić się na kilku ważnych krokach.

Niedrogie oklejanie szyb

oklejanie szybPierwszym z nich będzie przede wszystkim przygotowanie odpowiednich narzędzi. Z reguły wszystko znajduje się w zakupionym pakiecie, choć nie zawsze. Do naklejania folii niezbędny będzie płyt montażowy, rakiel, środek do czyszczenia szkła oraz ręczniki papierowe. Należy zacząć od oczyszczenia powierzchni z zabrudzeń przy pomocy przygotowanego wcześniej środka. Ważne, aby szkło, na które nakłada się folię, było bardzo dokładnie wyczyszczone z piasku, kurzu i innych drobnych elementów. Można do tego użyć chociażby specjalnego skrobaka do szyb. Jeżeli okno jest już wyczyszczone, można przejść do rozwarstwienia folii, czyli zdjęcia jej z dodatkowej folii ochronnej. Aby ułatwić sobie pracę, można wykorzystać do tego fragmenty taśmy klejącej. Podczas odklejania folii, warto spryskiwać ją roztworem przygotowanym z płynu montażowego i wody, aby zapobiec sklejaniu się jej. Następnie należy spryskać również szklaną powierzchnię i umieścić folię na środku okna. Produkt powinien się łatwo przesuwać, jeżeli tak nie jest – należy obficiej pokryć szybę płynem.

oklejanie szybKolejnym krokiem jest rozprowadzenie folii po całej powierzchni, po czym wyciśnięcie zbędnej ilości wody przy pomocy rakla. Można do tego użyć również twardego, cienkiego elementu plastikowego, jak chociażby dowód osobisty. Aby nie zarysować folii, warto ją pokryć płynem także z zewnątrz. Brzegi folii powinny zostać osuszone przy pomocy ręczników papierowych, a zamontowana folia pozostawiona do oschnięcia na kilka dni. Podczas zakładania folii zalecane jest skorzystanie z usług fachowców. Dobrym wyborem może być firma, oferująca oklejanie szyb we Wrocławiu. Tym sposobem oszczędzi się sporo czasu i uniknie problemów z niedokładnym zamontowaniem produktu. Należy pamiętać, że nieprawidłowo założona folia może nie tylko nie spełniać swojej funkcji, ale również negatywnie wpływać na strukturę szyby.

Jeżeli producent, u którego zamówiło się produkt, nie oferuje oklejania szyb za darmo, warto wynająć specjalistów, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami i mają dużą wiedzę o wybranym typie folii. Taka usługa zazwyczaj nie jest droga, a daje gwarancję, że wszystko zostało zamontowane prawidłowo.