Czy warto zdecydować się na szambo?

przydomowa oczyszczalnia

Dawniej każde gospodarstwo, które nie było podłączone do sieci kanalizacyjnej, musiało odprowadzać ścieki we własnym zakresie. Dlatego przy domu znajdowało się zwykle betonowe szambo. Regularnie było opróżniane przez specjalnie zatrudnioną do tego firmę. Wraz z upływem lat, obok szamb betonowych wprowadzono też szamba wykonane z tworzywa sztucznego, ale rozwój technologii sprawił, że zbiorniki te były powoli wypierane przez przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia?

szamboW związku z tym, czy warto w dzisiejszych czasach zdecydować się na szambo? Oczywiście, w przypadku, gdy posiadamy dom jednorodzinny, wówczas na posesji o wiele lepiej sprawdzi się przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przede wszystkim dlatego, że nie wymaga ona od nas żadnego wysiłku – nie musimy pamiętać o regularnym dzwonieniu po firmę od opróżniania. W przydomowej ekologicznej oczyszczalni „wszystko dzieje się samo”. Do naszych zadań należy jedynie dostarczenie odpowiednich preparatów, które mają za zadanie wspomóc bakterie przy rozkładzie nieczystości. Przy zakupie oczyszczalni, możemy idealnie dobrać wielkość systemu do ilości przewidywanych zanieczyszczeń – w ten sposób oczyszczalnia będzie działać sprawnie i efektywnie. Dlaczego więc, skoro jest tyle zalet przydomowych ekologicznych oczyszczalni ścieków, wciąż w ofertach producentów spotkać możemy szeroki wybór szamb?

szamboSzamba betonowe w dobrej cenie są w dodatku o wiele częściej wybierane niż nowoczesne odpowiedniki w postaci szamb z polietylenu. To dlatego, że wielu osobom zbiorniki z betonu kojarzą się z o wiele lepszą trwałością i wytrzymałością. Nie ma tutaj żadnych obaw, że nastąpi jakieś pęknięcie, które doprowadzi do wycieku niebezpiecznego dla środowiska. Oczywiście w przypadku szamb polietylenowych również to ryzyko jest niewielkie, jednak mimo wszystko to właśnie beton jest dla ludzi synonimem solidności. Jeżeli mamy jednak własny dom jednorodzinny, oczywiście wybór szamba byłby głupotą. Po co męczyć się z koniecznością ciągłego, regularnego wywozu nieczystości? Takie rozwiązanie sprawdza się jedynie w miejscach, w których przebywamy rzadziej – na przykład na działkach.

Ogródki działkowe z reguły nie są podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej i każdy działkowicz musi we własnym zakresie zadbać o pozbywanie się nieczystości z własnego wc. Dlatego to właśnie na działkach najlepiej sprawdzają się szamba. Powinniśmy jednak pamiętać, że przy budowie szamba, należy zachować odpowiednie odległości zarówno od budynku, jak i od granicy działki.