Wentylacja pomieszczeń – przydatne informacje

wentylacja

Wentylacja pomieszczeń to proces cyrkulacji powietrza. Dzięki jego wymianie zapewniamy sobie dostęp do świeżego powietrza, pozbywamy się nieprzyjemnych zapachów, jak również dymu (np. papierosowego), czy pyłów z pomieszczeń przemysłowych.

Wentylacja jest bardzo ważna

wentylacja Wentylacja ma duże znaczenie dla zdrowia naszego, naszych zwierząt, jak również dla naszego domu. Przebywając w wilgotnym pomieszczeniu z zatęchłym powietrzem będziemy czuli się bardzo niekomfortowo, na oknach czy przy drzwiach może się skraplać para wodna. Zła wentylacja prowadzi co powstawania pleśni i grzybów powodujących alergie, trudności z oddychaniem, bóle głowy, niszczenie tynków, tapet i farb. Wentylacja to niby taka drobna rzecz, a ma wpływ na nasze zdrowie, jak i na trwałość budynku. Są różne rodzaje wentylacji. Najbardziej popularna jest ta naturalna, która powstaje wtedy, kiedy otwieramy drzwi i/lub okna, robimy przeciąg i wymuszamy ruch powietrza. Wietrzenie pomieszczenia sprawi, że pozbędziemy się zapachów gotowania z kuchni, obniżymy szybko temperaturę w łazience po gorącej kąpieli, czy też zapewnimy sobie świeże, chłodne powietrze dobre do zasypiania. Drugim rodzajem jest wentylacja grawitacyjna.

wentylacja Wykorzystuje ona nawiewniki okienne czy kratki wentylacyjne. Powietrze z pomieszczenia jest zasysane na zewnątrz, a dostarczane jest nowe do wewnątrz. Istnieje także wentylacja mechaniczna, czyli wymuszony, sterowany obieg powietrza. Nowym rodzajem wentylacji jest ta zapewniana przez rekuperatory. Jest to wentylacja z odzyskiem ciepła w Tarnobrzegu. To wentylacja stosowana w domach pasywnych i energooszczędnych. Dzięki rekuperatorom (wymiennikom ciepła) nie tylko zyskujemy świeże powietrze, ale także uda się nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ciepło niejako pozostaje w budynku, więc mniej musimy stosować ogrzewanie. Domy nowoczesne są bardzo szczelne, okna i drzwi nie mają opcji mikrowentylacji, dom jest zatem zamknięty, bez dostępu do powietrza z zewnątrz. Dzięki rekuperacji cyrkulacja powietrza zostaje wymuszona. Wentylacja pomieszczeń jest ważna nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale i przemysłowych. Taka instalacja wentylacyjna jest o wiele większa i mocniejsza. Powinna nie tylko zasysać złe powietrze, ale także kurz, piasek, trociny, czy metalowe wióry, powstałe podczas prac fabrycznych.

To ważne dla bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników, którzy pomimo licznych produktów ochronnych na drogi oddechowe (na przykład maski przeciwpyłowe) powinni mieć swobodę oddychania i zapewniony dostęp do świeżego powietrza.